Новак Джокович спечели титлата в Тел Авив в първото събитие след Уимбълдън

Новак Джокович се завръща в кръга на победителите.

Играе в първото си турне оттогава спечели Уимбълдън това лято, 35-годишният сърбин и топ поставен победи поставения под номер 2 Марин Чилич с 6-3, 6-4 в неделя, за да спечели трофея на Tel Aviv Watergen Open. 21-кратният шампион от Големия шлем не загуби нито един сет по пътя към 89-ата титла в кариерата си, като изостава само от Джими Конърс (109), Роджър Федерер (103), Иван Лендъл (94) и Рафаел Надал (92).

С победата Джокович стана първият човек, който печели титла на твърди, клей (Рим) и тревни кортове този сезон. Той спечели 20 от последните си 21 официални мача, с единствената загуба идва срещу Надал на четвъртфиналите на Ролан Гарос.

Джокович сега е номер 7 в света, тъй като не събра точки от спечелването на Уимбълдън, след като ATP лиши събитието от точки, след като служители на Уимбълдън забраниха руски и беларуски играчи.

Той наистина игра миналата седмица на Laver Cup в това, което беше Федерерпрощалното събитие на, където сърбинът загуби от канадеца Феликс-Оже Алиасиме в два сета, след като унищожи полуфиналистката от US Open Франсис Тиафо. Отборът на света победи отбора на Европа в събитието, давайки първа победа на капитана Джон Макенроу над своя съперник, капитана на отбора на Европа Бьорн Борг.

Джокович не загуби нито един сет на ATP 250 на закрито на твърди кортове, където никога не се затрудняваше срещу редица опасни противници. 35-годишният играч спечели третата си корона на турне за 2022 г. и 89-та в кариерата си.

Чилич се сблъска само с четири точки за пробив на финала, но Джокович постоянно заплашваше подаването на опонентите си от задната част на корта, докато доминираше в собствените си игри за сервис след първия си сервис. Сърбинът не се сблъска с точка за пробив в първия сет и когато се оказа в затруднение при двойка, докато сервираше за сета, той отговори с последователни аса.

След това първият поставен пробие за втори път в мача, за да започне втория сет, като дълбокият ретур отново изплати дивиденти. Това предимство се оказа достатъчно, тъй като Джокович спечели короната след час и 35 минути.

Сега Джокович води Чилич, шампионът на US Open през 2014 г., с 19-2 за всички времена. Тринадесет от 19-те му победи срещу бившия номер 3 в света са в поредни сетове. Въпреки загубата това беше добра седмица за Чилич, който отпразнува 34-ия си рожден ден на 28 септември.

„Беше фантастична седмица за мен да празнувам рождения си ден“, каза Чилич по време на церемонията по връчването на трофея. „Нямах възможност да празнувам с толкова [много хора преди], но следващия път купувам напитки на всички!“

Джокович ще отиде на Astana Open следващата седмица в Казахстан, а също така планира да играе на Paris Indoors в края на месеца. Той също е планиран да играе в новия Световната тенис лига в Дубай през декември.