Шампионът от серията камиони за 2022 г. Зейн Смит расте с мотоциклетните спортове от първия ред

Когато Брад Кеселоски, съсобственик на Roush Fenway Keselowski Racing, вдигна телефона, за да предложи на Зейн Смит сделка за едно състезание, която да замести болния Крис Бушер, младият състезател беше в шок.

„Брад Кеселовски вероятно е един от най-умните хора, които съм срещал“, каза 23-годишният Смит. „Съветите, които ми даде, ми донесоха дълъг път. Той каза: „Хей, няма какво да доказваш. Вече го доказахте, когато ви се обадих.

Смит беше фокусиран върху състезанието за шампионата на Camping World Truck Series за Front Row Motorsports, екип, подкрепян от Ford, който работи с RFK Racing, когато в миналото беше по-известен като Roush Fenway Racing. В дебютното си състезание за купата на World Wide Technology Raceway в Gateway той завърши 17-ти.

Солидното бягане за Смит беше повишаването на увереността, от което не знаеше, че се нуждае, докато преследваше първата си титла в Наскар.

„Тези 400 мили научих толкова много, за да подобря себе си“, каза Смит. „Ако мислиш, че си добър на пит роуд, не си. Ако мислите, че сте добри при рестартиране, не, не сте.

„Когато се храниш с вълците по този начин, което съм правил през цялата си кариера, откакто бях малко дете, се научаваш веднага. Бях хвърлен в дъното. Супер късметлия съм, че съм отгледан по този начин и ще го изпитам на по-зряла възраст.

Тъй като отбор № 38 на Смит продължава да се отличава в Truck Series, Front Row Motorsports обяви, че той ще се завърне за 2023 г., заедно с частичен график за Cup Series. Удобният Смит, който завърши на второ място в класирането на Truck Series през последните две години, беше готов да докаже защо заслужава удължаване на договора.

Смит спечели шампионата на редовния сезон по силата на три победи в първите осем състезания за сезона. Той премина през плейофите, за да се класира за Championship 4. Дойде финалът на сезона на Phoenix Raceway, отборът номер 38, който не беше печелил състезание от средата на май на Kansas Speedway, го третира като състезание, което трябва да спечели.

Когато карираният флаг се развя след 150 мили, Смит изпревари Бен Роудс от ThorSport Racing – шампиона за 2021 г. – с по-малко от четвърт секунда, за да вземе короната у дома.

Смит обясни: „Това означава толкова много, че дори не мога да го опиша. Хората не разбират колко трудно е да стигнеш до Championship 4. Наистина е трудно да се възползваш от този ден.

„Хората си казват: „Просто трябва да си по-добър от другите трима.“ Но обикновено тези други три са втори, трети и четвърти. Всичко се свежда до спечелване на състезание. Трябва да влезете в състезанието с нагласата, че това е задължителна победа. Това направихме и го изпълнихме напълно. Това ме прави най-горд.”

Шампионският триумф наистина издига малкия отбор, който представя две коли за Купата.

„Мисля, че победите и сега шампионатът просто ще затвърдят още повече Front Row като конкурентна организация, способна да печели състезания със сигурност, сега печелейки шампионат в една от по-високите серии на Nascar“, каза генералният мениджър Джери Фрийз след шампионата на Смит. „Това просто помага за утвърждаването на нашата компания. Сега това не е просто организация, която печели състезания, а е способна да печели шампионати.“

Докато Смит се подготвя за втория си сезон с Front Row Motorsports и четвъртия си в Truck Series, графикът му ще бъде много по-натоварен. Той се подготвя психически и физически да се състезава и в двете дивизии през следващата година, тъй като ще участва поне няколко състезания в трета кола за купата за FRM.

„Доста съм развълнуван от това“, каза Смит. „Ще бъде много забавно, особено защото го правя с моя екип от камиони: моят шеф на екипажа, моят инженер, моят шеф на колата, всички, които са в моя камион, ще бъдат и в моята кола Cup. Ще се учим заедно.”

Смит, разбира се, очаква бъдещето си в Наскар. Той вярва, че е намерил дом във Front Row Motorsports и в идеалния случай би искал следващият му договор да бъде този, който го поставя във висшата дивизия на спорта на пълен работен ден. Той подписа с отбора до 2026 г.

„Навремето, да, оформлението беше Truck, Xfinity и Cup“, каза Смит. „Сега хората не осъзнават, че купата е толкова далеч от всичко. Собствениците на екипи ще ви кажат това – няма особен смисъл да отидете на Xfinity, освен ако вече не сте в него. Почти се състезаваш.“

Смит обаче разполага с достатъчно време, тъй като ще прекара извън сезона в подготовка за предизвикателствата, които предстоят навлизането в сезон 2023 г.