5 неща, които трябва да знаете, докато Антонио Конте отбелязва една година от Тотнъм Хотспър

„Мисля, че се наслаждавам на всеки един момент от моето приключение в Тотнъм“, каза Антонио Конте, старши треньорът на Тотнъм Хотспър, преди съботния мач срещу АФК Борнемут.

Приключение е точната дума. Мачът срещу Борнемут, който Спърс спечели с 3-2 след възстановяване от два гола загуба, може да се разглежда като микрокосмос от времето на Конте начело.

В сряда се навършва една година, откакто италианският треньор се присъедини към клуба от Северен Лондон. Победата над Борнемут показа някои от положителните и отрицателните страни, характеризиращи годината на Конте. Спърс играха слабо през първото полувреме и изглеждаха нестабилни и лишени от самочувствие. Второто полувреме започна по същия начин и изостана с 2-0.

Едва тогава отборът започна да играе положително. Той атакуваше безмилостно и, тъй като Конте направи множество смени, добави твърдостта, необходима за спечелване на мач от Висшата лига.

Въпреки победата, остават по-големи въпроси за Конте и Спърс този сезон. Тъй като той наближава своята една година от работата си, ето пет неща, които знаем за времето му начело.

Футболът не винаги е привлекателен...

Тотнъм Хотспър е отбор, който исторически играе атрактивен, атакуващ футбол. Акцентът беше върху задържането на топката и бързото й движение. Това е философия, вградена в идентичността на клуба, от мотото му, audere-est-facere (Да се ​​осмелиш означава да направиш), към известния коментар на легендарния капитан Дани Бланчфлауър. „Играта е за слава, става въпрос за правене на нещата със стил и размах, за излизане и победа на жребия, а не за чакане да умрат от скука“, каза Бланчфлауър.

Подходът на Конте не винаги е бил толкова вълнуващ. Той предпочита по-предпазлив стил, разчитайки на директни атакуващи модели чрез крила и бързи контраатаки. Може би защото Конте не разполага с всички играчи, от които смята, че има нужда, но отборът му рядко е бил лесен за окото този сезон.

… но често е ефективен

Стилът на Конте му служи добре. Като треньор той е печелил четири пъти титлата в Серия А (три с Ювентус, един с Интер Милано) и Висшата лига с Челси. Със Спърс той си осигури четвърто място през миналия сезон и квалификация за Шампионската лига, след като се присъедини, когато клубът беше осми.

Този сезон резултатите като цяло са по-добри от представянето. Спърс е трети в таблицата на Висшата лига след 13 мача и е на първо място в групата на Шампионската лига. Но през последните седмици резултатите започнаха да се изплъзват. Преди мача с Борнемут Спърс показа две от най-лошите си представяния за сезона, като загуби от Манчестър Юнайтед и Нюкасъл Юнайтед. Това беше последвано от отчайващо лошо първо полувреме в срещата със Спортинг Лисабон, завършила 1-1 от Шампионската лига.

Феновете го подкрепят

Поне засега. Последният трофей на Тотнъм беше през 2008 г. и мнозинството от привържениците щяха да бъдат готови да правят компромиси със стила в краткосрочен план за още един сребърен предмет. Конте също изглежда е допаднал на феновете. Неговият рекорд е и много фенове го виждат като човекът със стремежа да изведе Спърс на следващото ниво.

Феновете бяха разочаровани, че въпреки целия прогрес, който клубът постигна през последното десетилетие, нямаше трофей, който да покаже. Конте дава да се разбере, че иска да се състезава за титли. Така че, дори ако неговият отбор беше освиркван на полувремето и срещу Нюкасъл, и срещу Спортинг, много фенове ще продължат да пеят името на Конте.

Конте очаква бордът да изпълни изискванията му

Докато Конте знаеше в какво се забърква когато прие работата в Спърс, той не се свени да отправи слабо завоалирани искания към борда на Тотнъм. Той не за първи път говори за „важността на привличането на важни играчи“ през януарския трансферен прозорец. Конте би твърдял, че с по-добри първи 11 и по-дълбок състав, той би могъл да ротира отбора си повече, за да се справи с множество състезания и да играе по-атакуващ футбол.

Председателят на Спърс Даниел Леви също знаеше за какво се записва когато привлече Конте. Леви е карал a трансформация на Спърс извън терена но, подобно на феновете, жадува за трофей, за да демонстрира напредъка. Леви и неговият борд ще имат трудна задача да направят през януари: харчете много за играчите, които Конте изисква, или рискувайте да навредите на отношенията по начин, който е трудно да се поправи.

Тази седмица може да определи времето на Конте в Спърс

Победата в Борнемут беше много необходима преди една потенциално определяща сезона седмица за Конте и Спърс. Във вторник Шпорите пътуват до Марсилия за мач от Шампионската лига, от който се нуждаят от равенство, за да се класират. И четирите отбора все още могат да се класират от групата, а Марсилия е известна като враждебна среда за гостите. За да влоши нещата, Конте няма да бъде настрани, тъй като изтърпява наказание от един мач.

След това, в неделя, Шпорите приемат Ливърпул във Висшата лига. Победа срещу борещия се Ливърпул би навредила на пряк съперник за класиране в челната четворка и би осигурила голям психологически тласък. След Ливърпул Шпорите имат още един мач, домакинство на Лийдс Юнайтед, преди Световното първенство. Подобно на останалата част от годината му в Тотнъм, тази седмица ще бъде приключение за Конте.