Александър Зверев победи 19-годишната сензация Карлос Алкарас, за да стигне до полуфинал на Откритото първенство на Франция

Александър Зверев остава жив за първата си титла от Големия шлем, докато Карлос Алкарас ще трябва да изчака следващата си възможност.

Зверев, поставеният под номер 3 германец, спечели първата си победа в Топ 10 в мейджър, като победи No. 6 Алкарас с 6-4, 6-4, 4-6, 7-6(7) за 3 часа, 16 минути за да се класира за втория си пореден полуфинал на Ролан Гарос. Загубата прекъсна серия от 14 победи за Алкарас, който влезе в Париж като втори фаворит за спечелването на титлата след световния No1 Новак Джокович.

Зверев, който имаше 0-11 срещу опонентите от Топ 10 в турнирите от шлема, следва да се изправи срещу победителя между действащия шампион Джокович и 13-кратния носител на Ролан Гарос Рафаел Надал. Той загуби в миналогодишния полуфинал от Стефанос Циципас в пет сета.

„Щастлив съм, че ще играя или световен номер 1, или краля на глината“, каза Зверев пред Джон Вертхайм от Tennis Channel.

След двойна грешка на Алкараз даде почивка на Зверев за аванс от 5-4 в четвъртия, Зверев сервира за мача, но историята му на проблеми със сервиза на големи места отново го ухапа и Алкараз проби за 5-all.

В тайбрека Зверев спечели първата си мачбол при 7-6, но след това удари бекхенд в мрежата. Това отбеляза втората мач точка, която Алкараз спаси за две седмици, след като спаси една срещу Алберт Рамос-Винолас във втория рунд.

С Алкараз сервира при 7-8, Зверев удари бекхенд бекхенд от 95 мили в час във втората мач точка, за да спечели победата.

„Очевидно беше фантастичен мач“, каза Зверев. „Карлос изглеждаше наистина непобедим на клей досега този сезон, така че очевидно съм доволен от представянето си. Знаех, че трябва да играя абсолютно най-добрия си тенис от първата точка нататък и го направих. И аз съм щастлив да го завърша в четири сета, защото петият щеше да е труден.”

Зверев остава жив за първата си голяма титла. Той загуби във финала на US Open 2020 след като се изправи пред Доминик Тийм и вече достигна три други големи полуфинала.

„Аз съм на полуфиналите на мажор и току-що победих най-добрия играч на клей, който имахме този сезон, така че мисля, че това показва, че и аз мога да играя добре“, каза Зверев. „Мисля, че хората понякога забравят това. Аз съм наоколо от доста време.”

Алкарас спечели 14 поредни мача, включително грабването на титлата в Мадрид, където той стана първият човек, победил Надал и Джокович в същото събитие на клей корт. Той се стреми да стане най-младият полуфинал на Ролан Гарос след Надал през 2005 г. Алкарас все още не е стигнал до голям полуфинал, но току-що навърши 19 години.

Все пак бъдещето му изглежда светло и е само въпрос на време, преди да пробие до финал на Шлема.