Арсенал взема предимство пред Тотнъм Хотспър в борбата за квалификация в Шампионската лига

Две седмици са много време във футбола.

На 9 април Тотнъм Хотспър показа впечатляващо представяне, за да спечели с 4-0 над Астън Вила. Това беше четвърта поредна победа на клуба и отборът не можа да спре да вкарва. Тези четири победи донесоха 14 гола.

Най-важното е, че това даде на Шпорите преднина с три точки в четвъртото – последното място във Висшата лига за квалификациите за Шампионска лига – пред съперника Арсенал.

Артилеристите, фаворити за това решаващо четвърто място по-рано през сезона, изглежда бяха в низходяща спирала. Отборът загуби у дома от Брайтън в същия ден, когато Шпорите разбиха Вила. Миналия уикенд Арсенал загуби третия си пореден мач от Саутхемптън.

Но Шпорите също загубиха миналия уикенд (у дома от Брайтън) и вчера успяха да изравнят само 0-0 на Брентфорд. Междувременно Арсенал имаше мечтана седмица. Той изненадващо спечели с 4-2 в Челси в сряда, преди да победи Манчестър Юнайтед с 3-1 вчера.

Таблицата отново се обърна и Арсенал сега заема четвърто място с две точки преднина.

Фаворит на Арсенал след победна седмица

След оставащи пет мача от сезона, Арсенал вече е фаворит за това последно място в Шампионската лига. Очевидно е намерил форма в точния момент и успешно се е ориентирал в някои от по-трудните на външен вид мачове в своята среща.

Мачът на Шпорите срещу Арсенал, на 12 май, вероятно все още ще бъде ключов, но има много повече футбол за игра и много повече възможности за обрати.

Следващият мач на Арсенал, като гост на Уест Хем следващата неделя, изглежда на хартия най-трудният, освен дербито срещу Шпорите. Мачът обаче е между първия и реваншия мач на Уест Хем срещу Айнтрахт Франкфурт в полуфинала на Лига Европа.

Уест Хем никога не е печелил състезанието и това са два големи мача за клуба. Източнолондончани също имат криза с контузии в защита. Поради контузии и наказания Уест Хем може да има четирима централни защитници, които не са на разположение за мача на Арсенал. Справедливо е да се каже, че Уест Хем вероятно ще даде приоритет на европейските мачове пред сблъсъка в лигата с Арсенал.

Пътуването до възраждащия се Нюкасъл е предпоследният мач за Арсенал и завършва сезона у дома на борещия се Евертън, който може да се нуждае от резултат, за да избегне изпадане. Не са лесни мачове, но след изминалата седмица това са мачове, Арсенал ще бъде уверен, че ще спечели или поне няма да загуби.

Шпорите трябва да преоткрият резултатното докосване

Стигането на Шпорите се смяташе за по-добро, но сега, след последователни разочароващи резултати, натискът е налице и вероятно ще трябва да победят Арсенал на 12 май.

Освен това, събитието, което се очертава в голяма степен, е пътуването до Анфийлд за игра с Ливърпул на 7 май. Ливърпул се стреми към исторически четворен битка с Манчестър Сити и вероятно трябва да спечели всичките си оставащи мачове, за да има шанс да спечели титлата в лигата. "Шпорите" имат лоши резултати на "Анфийлд", като последно спечелиха там през 2011 г.

Срещата у дома с Бърнли, на 15 май, също може да се окаже трудна с Кларетите в добра форма и борба, за да избегнат изпадане.

Независимо от оставащите мачове, голямата грижа за Шпорите е представянето на отбора в последните два мача. След такава серия от свободни попадения (головата разлика на Шпорите е +18 спрямо +12 за Арсенал), Шпорите не успяха да регистрират нито един удар към целта при поражението от Брайтън и равенство с Брентфорд.

Мениджърът Антонио Конте трябва да намери начин да уволни отбора си отново в последния месец на сезона. Ако може, Шпорите могат да влязат в мача с Арсенал с реален шанс да претендират за четвърто място с победа.

В момента е предимство на Арсенал в това, което изглежда двупосочна борба за четвърти между двата големи съперника. Най-голямата изненада обаче би била, ако това е последният обрат в битката.