Блестящата Бразилия и Неймар танцуват пътя си към победата с 4-1 над Южна Корея и към четвъртфиналите на Световното първенство

След 13 минути осминафиналния мач на Бразилия с Южна Корея вече не беше състезание. Неймар беше този, който реализира дузпа. Точният удар беше съмнителен, но южнокорейският вратар Ким Сеунг-Гю падна на колене, когато Неймар изпрати топката с безгрижие и обикновен финал. Това беше върховно Бразилия, почти тролвайки опонентите си, и те празнуваха с фънки рондо, танцовата рутина, която бяха приложили минути по-рано за брилянтния начален гол на Винисиус младши.

Радостното двойно рондо олицетворява отборния дух и облекчение на Бразилия. Петкратният световен шампион беше под натиск след разочароващата групова фаза с две победи, безвкусно поражение от Камерун и тревожна контузия на Неймар. На пресконференция селекционерът на Бразилия Тите изригна журналистите, наричайки новините за контузията на Габриел Жезус „зли лъжи“. Това беше нетипично за човек, който нарича себе си хуманист и е сред по-красноречивите и замислени треньори на пистата.

Тите има тенденция да бъде балансиран, но ролята на Бразилия е тенджера под налягане. Натрапчивите 24/7 медии и идеята, че всичко освен победа на Световната купа е провал, дестабилизираха готиния Тите, но тогава, в една перфектна вечер за Бразилия, неговият отбор и пътеводната звезда Неймар отговориха с бравура, разсейвайки всяко съмнение, че тази Бразилия не е претендент за крайната награда. Дори Тите танцуваше след третия гол на Бразилия – и имаше всички основания за това: Ричарлисон надмина зрелищния му удар с ножица в мача със Сърбия. Тук той беше в края на хипнотизиращ отборен ход, който той беше инициирал, като хвърляше топката многократно с глава. В миг на око Бразилия отвори корейската отбрана и нападателят вкара топката странично.

Ако всичко това звучи превъзходно, това е, защото просто беше така. Това беше Бразилия от миналото, Бразилия, за която всички копнееха в онези трудни излети в груповата фаза. Имаше изобилие от този отбор и неговите танци, повторени за четвърти път, когато Лукас Пакета отбеляза следващия гол на южноамериканците. Той също коленичи и се молеше в знак на празнуване.

Тите сияеше. Играчът на Уест Хем Юнайтед беше ключът към баланса на Бразилия, връзката между атака и полузащита, позволявайки на треньора да изведе Ричарлисон, две крила, Неймар и само един дефанзивен халф с Каземиро в ролята номер шест. Пакета отново поддържа добро разбирателство с Неймар. Беше поразително как екип от страхотни личности се подкрепяха взаимно, с Неймар начело на отбора. Ефектът му не беше за грешка. Отзад Алисон почти запази мрежата чиста с редица страхотни спасявания, но Паик Сеунгхо отбеляза заслужен утешителен гол за азиатците в 76-ата минута.

Тите и Бразил разбират, че в най-строгия смисъл на думата това не е било изпитание. Всичко беше твърде лесно, играта в началото беше сведена до тренировка. След почивката тимът на Тите намали интензивността и още тогава съперникът отпускаше шанс след шанс. Това обаче вече нямаше значение. Мечтите на Азия за Световното първенство свършиха и бразилците продължиха напред, демонстрирайки, че мислят сериозно.