Бундеслигата завършва драматично, докато Лайпциг достига Шампионска лига и Щутгарт оцелява

Драма в Щутгарт, драма в Дортмунд, драма в Билефелд и драма в Леверкузен. Последният мач от Бундеслигата предостави много сюжетни линии както в горната, така и в долната част на таблицата.

СК Фрайбург и РБ Лайпциг бяха в пряка конкуренция за последното място в Шампионската лига на самия връх. На две точки разстояние, двата клуба, които също ще се изправят един срещу друг на финала на DFB Pokal следващия уикенд, се опитваха да спечелят четвъртото и последно място в UCL.

На хартия ситуацията изглеждаше ясна. Лайпциг се нуждаеше само от точка срещу вече изпадналата Арминия Билефелд. Фрайбург от своя страна трябваше да победи информирания Байер Леверкузен с търсените звезди Патрик Шик и Муса Диаби.

Шик поведе за Леверкузен в 54-ата минута, когато се откъсна и намери съотборника Лукас Аларио за преднина. Билефелд и Лайпциг все още бяха изравнени при 0-0 в този момент. Денът на мача бавно вървеше към неизбежен край до 70-ата минута, когато Яни Сера даде преднина на Арминия пред Лайпциг.

Изведнъж се разнесе мърморене в BayArena в Леверкузен. „Разбира се, бяхме наясно какво се случва в другия мач“, каза след мача полузащитникът на Фрайбург Винченцо Грифо. След това в 88-ата минута Фрайбург изравни от нищото, когато Яник Хаберер отбеляза.

Сега в BayArena имаше шум сред феновете на Фрайбург. Може ли малкият Фрайбург да преодолее коефициентите и да стигне до Шампионска лига за първи път в историята? В крайна сметка отговорът беше не; Лайпциг изравни в 93-ата минута благодарение на гол на Уили Орбан. Но бразилианците от Брайсгау не бяха наясно с резултата на този етап.

„Не знаехме, че Лайпциг е изравнил“, каза старши треньорът на Фрайбург Кристиан Щрайх след мача. И с това предвид Фрайбург хвърли всичко в наказателното поле на Леверкузен, включително и вратаря Марк Флекен. Леверкузен се възползва добре от празната врата, като Екзекиел Паласиос отбеляза от средата на линията, за да сложи играта в леглото.

Въпреки фантастичния сезон, разочарованието беше забележимо на лицето на Щрайх след мача. „Беше трудно след изравняването, защото влязохме ол-ин“, каза Щрайх. Въпреки разочарованието, треньорът веднага изтъкна положителните страни. „Завършихме шести! Голям комплимент за екипа; те дадоха всичко от себе си и изиграха последователен сезон.”

Фрайбург, разбира се, все още има шанс за сребърни принадлежности, когато се изправят срещу Лайпциг в Pokal следващия уикенд. Нито една от страните не е спечелила състезанието, а някои са превърнали мача в а сблъсък на култури между традиционен малък клуб (Фрайбург) и клуб, воден от инвеститори (РБ Лайпциг).

Докато Лайпциг и Фрайбург имат още един мач, Херта Берлин ще има още два мача този сезон. Херта влезе на 34-ия мач на две точки от 16-ия VfB ​​Щутгарт над падащата линия за изпадане в плейофа.

И най-дълго в събота се оказа, че ще останат там. Херта поведе в началото срещу летаргичния отбор на Борусия Дортмунд в 18-ата минута, когато Ишак Белфодил отбеляза. Междувременно Щутгарт бе задържан при равенство 1-1 от страна на Кьолн, която все още се бори за място в Лига Европа.

За разлика от Фрайбург и Лайпциг, късната драма тук би довела до смяна на позициите. В Дортмунд бъдещата звезда на Ман Сити Ерлинг Хааланд изравни за черно-жълтите, а след това младият Юсуфа Мукоко направи 2-1 за BVB
VB
в 84-ата минута.

В този момент Щутгарт все още беше на път към плейофите за изпадане. Подобно на случая в Леверкузен с Фрайбург, Швабенът хвърли всичко в ложата на Кьолн и за разлика от Фрайбург, те щяха да бъдат възнаградени.

В 92-ата минута Ватару Ендо отбеляза с глава секундата на Щутгарт, за да осигури трите точки, които щяха да им гарантират безопасност. Последваха драматични сцени с американския треньор на Щутгарт Пелегрино Матарацо, нахлувайки през целия терен в празненства, феновете не можеха да бъдат сдържани, а играчите бяха на барикадите.

Добавени бяха още шест минути, но резултатът остана, изпращайки Херта в плейофите срещу този, който завърши трети във Втората Бундеслига в неделя. „Това беше чист екстаз, прекрасен момент, невероятен“, каза Матарацо след мача. „Много се радвам за момчетата. Не забравяте моменти като днешния.”

Мануел Вет е домакин на Бундеслига Gegenpressing Podcast и Area Manager USA в трансферен пазар. Той също така е публикуван в Guardian, Newsweek, Howler, Pro Soccer USA и няколко други издания. Следвайте го в Twitter: @ManuelVeth