Челси печели най-много наградни фондове по време на груповата фаза на Шампионската лига за жени

Шампионките на Англия, Челси Жени, са готови да спечелят най-голямата сума от наградния фонд, след като излезе от груповата фаза на Шампионската лига на УЕФА за жени с най-добър резултат от който и да е от шестнадесетте участващи отбора.

След като изненадващо беше елиминиран на този етап от надпреварата миналата година, отборът от западен Лондон оглави група от четири отбора пред полуфиналистите от предишния сезон, Пари Сен Жермен, и четвъртфиналистите, Реал Мадрид, с рекорд от пет победи и равенство от шестте им игри.

Когато Европейският ръководен орган, УЕФА, обяви въвеждането на първата по рода си групова фаза в тяхното демонстративно клубно състезание за жени миналата година, те гарантираха, че всеки от шестнадесетте квалифициращи се отбора ще спечели минимум €400,000 424,700 ($XNUMX XNUMX) награден фонд, генериран от нова централизирана телевизионна сделка с Група DAZN и набор от нови спонсори, специфични за състезанието.

Освен това, новата сделка дава наградни пари на всеки отбор въз основа на резултатите, Челси в крайна сметка ще спечели допълнителни €50,000 53,090 ($17,000 18,049) за всяка победа в груповата фаза и €270,000 286,658 ($XNUMX XNUMX) за равенството си в Мадрид, което възлиза на допълнителни €XNUMX XNUMX ($XNUMX XNUMX).

Като един от четирите победители в групите, Челси, заедно с Арсенал, Барселона и Волфсбург ще получат бонус от €20,000 21,235 ($160,000 169,884), а всеки отбор, достигнал до последните осем, гарантирано ще получи €847,000 900,000 ($XNUMX XNUMX), дори ако бъде елиминиран на този етап през март. Общо досега Челси е спечелил €XNUMX XNUMX, малко под $XNUMX XNUMX, от наградни фондове досега.

През миналия сезон испанският шампион Барселона и френският шампион Пари Сен Жермен спечелиха максималната налична сума от наградни фондове от груповата фаза от €880,000 934,295 ($830,000 881,119), като спечелиха всичките си шест мача, нещо, което никой отбор не успя през тази кампания. Барселона и Байерн Мюнхен се класираха от същата група с по пет победи, което им гарантира наградни фондове съответно от €810,000 859,887 ($XNUMX XNUMX) и €XNUMX XNUMX ($XNUMX XNUMX).

Другата страна на женската Суперлига на Barclays, Арсенал, също се класира за четвъртфиналите като победител в групата с четири победи, едно равенство и едно безрезултатно поражение, което им донесе €797,000 846,065 ($XNUMX XNUMX).

Челси влезе в снощния мач у дома срещу Пари Сен Жермен, след като вече си осигуриха напред към четвъртфиналите. Тяхната победа с 3-0 им донесе допълнителни €70,000 74,309 ($XNUMX XNUMX) от наградния фонд като победители в групите и, може би по-важното, гарантира, че ще имат домакинско предимство за решаващия реванш от четвъртфиналите през март.

Челси премести снощния мач на главния стадион на клуба Стамфорд Бридж, привличайки публика от 10,129 46,967, което е втората най-голяма посещаемост у дома за английски клуб в състезанието. Барселона също изигра два от своите мачове на своя стадион "Камп Ноу", привличайки най-голямата публика в груповата фаза - съответно 28,270 1 и XNUMX XNUMX. Допълнителните постъпления, генерирани от двата клуба, вероятно ще увеличат печалбите на отбора от състезанието през този сезон до границата от XNUMX милион долара.

Въпреки че гарантираните приходи за женския отбор, състезаващ се в Шампионската лига на УЕФА за жени, са добре дошли в състезание, в което през 2002 г. не бяха присъдени никакви парични награди на първите победители, има опасения, че богатството може все повече да се концентрира в определени нации. За втори пореден сезон осемте четвъртфиналистки ще идват изключително от едни и същи пет страни – Англия, Франция, Германия, Италия и Испания – повторение безпрецедентно в предишните 21 години на турнира.

Въпреки че УЕФА се надява да облекчи тези несъответствия, като задържи почти една четвърт от приходите на състезанието, за да ги присъди на клубове от най-добрите полети, които не участват, така наречените „плащания за солидарност“, тези суми също са претеглени към по-успешните лиги. Сумата, разпределена на всяка национална асоциация, се основава на представянето на техните клубове в състезанието и трябва да бъде разпределена по равно между клубовете в тяхната най-висока вътрешна лига, които не се състезават в състезанието.

В тегленето на четвъртфиналите на 20 януари, всеки от четирите победители в групите, Арсенал, Барселона, Челси и Волфсбург, ще бъде съчетан с един от вторите в групата Байерн Мюнхен, Лион, Пари Сен Жермен и Лион, с само при условие, че са клуб, не могат да бъдат изтеглени срещу отбора, с който вече са играли в груповата фаза.

Победителите в състезанието биха могли потенциално да спечелят парични награди на обща стойност 1.4 милиона евро (1.486 милиона долара) от награден фонд от 24 милиона евро (25.5 милиона долара).