Синсинати Бенгалс играят в 4-ти мач за титлата на АФК в неделя, очаквайки първа победа в Супербоул

Синсинати Бенгалс са в необичайна ситуация.

В неделя отборът ще се изправи срещу Канзас Сити Чийфс за втора поредна година в мача за шампионата на AFC. Това е едва четвъртият път в историята на франчайза, когато Бенгалс играят в мач за титлата на конференцията. Те спечелиха предишните три участия в този кръг и напреднаха към Супербоул, където губеха всеки път.

И все пак, през голяма част от историята на франчайза, Бенгалс бяха сред най-малко успешните франчайзи в лигата.

До миналия януари те не бяха печелили плейофен мач от 31 години, загуба седем мача с Wild Card през този период, включително пет поредни от 2011 до 2015 г. И с изключение на трите сезона, в които се появиха на Super Bowl, те имат само една победа в плейофите. Това се случи на 6 януари 1991 г., когато Бенгалс победиха Хюстън Ойлърс с 41-14 в игра с уайлд кард, когато куотърбекът Бумър Есиасън хвърли два паса за тъчдаун и се затича за още един.

Следващата седмица те загубиха с 20-10 от Лос Анджелис Рейдърс, което беше началото на плейофна победа, която нямаше да приключи до 15 януари 2022 г.

Сега, с куотърбека Джо Бъроу начело, Bengals играят в мачове за титлата на AFC за първи път. Синсинати е аутсайдер срещу Чийфс и играе в трудна пътна обстановка, но Бенгалс победиха Чийфс в последните си три мача, всички от които бяха решени с три точки, включително победа с 27-24 на 4 декември в Синсинати.

Ето поглед върху другите три изяви на Бенгалс в титлата на AFC:

10 януари 1981 г. – Bengals побеждават San Diego Chargers с 27-7 в Синсинати

Бенгалс влязоха в сезон 1981 г., завършвайки на последно място в своята дивизия в продължение на три последователни сезона. И те бяха стигнали до плейофите само три пъти, губейки в първия кръг всеки път.

Все пак, Синсинати имаше пробив в сезона, постигна 12-4, спечели AFC Central и спечели номер 1 в конференцията в плейофите. Бенгалс откри следсезона с 28-21 победа над Бъфало Билс, тъй като куотърбекът Кен Андерсън хвърли печелившия тъчдаун през четвъртото тримесечие на приемника новобранец Крис Колинсуърт, който сега е водещият анализатор на играта на NBC.

Следващия уикенд Бенгалс победиха Чарджърс с 20 точки в това, което беше известен като „Купата на фризера“ поради студените условия: умереният беше -9 градуса, докато студът беше -59 градуса. Андерсън хвърли два тъчдауна, докато защитата напрегнат Куотърбекът на Chargers All-Pro Дан Фаутс, който направи 15 от 28 за един тъчдаун и две прихващания и беше уволнен два пъти.

В Супербоул на 24 януари в Детройт, Бенгалс изгубен, 26-21, на San Francisco 49ers, които спечелиха първата си титла. Куотърбекът на Сан Франциско Джо Монтана беше обявен за най-полезен играч в играта, след като направи 14 от 22 за 157 ярда и тъчдаун и се втурна за още един тъчдаун.

8 януари 1989 г. – Бенгалс побеждават Бъфало Билс с 21-10 в Синсинати

Бенгалс спечелиха своята дивизия и влязоха в плейофите като поставени под номер 1 на AFC с рекорд 12-4. Те ИМАЛИ най-голямата разлика в точките (119 точки) в лигата и средни 28 точки на мач в NFL.

След като спечели сбогом, Синсинати отвори плейофите в навечерието на Нова година срещу Сиатъл Сийхоукс, шампионите на AFC West. На полувремето бенгалците бяха напред, 21-0, след три бързи тъчдауна. След това Seahawks отбелязаха два тъчдауна през четвъртата четвърт, за да направят 21-13 и върнаха топката с около две оставащи минути, но не отбелязаха.

Мачът за титлата на AFC включваше първите двама поставени и реванш от мач от редовния сезон, в който Бенгалс победиха Билс с 35-21 у дома на 27 ноември. спечели отново в плейофите, тъй като те пуснаха топката 50 пъти за 175 ярда и два тъчдауна и имаха предимство от 39:29 до 20:31 във времето за притежание. Куотърбекът на Билс Джим Кели направи три прихващания и завърши само 14 от 30 подавания.

Супербоул беше реванш на играта седем години по-рано и имаше същия изход. Този път 49ers спечелиха. 20-16, кулминация с тъчдаун пас от 10 ярда на Монтана към Джон Тейлър с оставащи 34 секунди. Това беше класирана като 21-вата най-велика игра в историята на NFL и беше сърцераздирателен за Бенгалс, които бяха напред, въпреки че Esiason завърши само 11 от 25 подавания и хвърли прихващане.

30 януари 2022 г. – Бенгалс побеждават Чийфс с 27-24 след продължения в Канзас Сити

Бенгалс бяха един от изненадващите отбори миналата година. Те бяха завършили на последно място в дивизията в продължение на три последователни години и не бяха влизали в плейофите от 2015 г.

Все пак Синсинати спечели три от последните си четири мача от редовния сезон, спечели AFC North и влезе в плейофите като номер 4 в схемата. Те спечели играта с уайлд кард, 26-19, над Лас Вегас Рейдърс, първата им победа в плейофите от януари 1991 г. Следващата седмица Бенгалс пътува до Тенеси и победен номер 1 в семената Титани, 19-16, като ритник Евън Макферсън отбеляза гол от 52 ярда след изтичане на времето.

Bengals пътуваха отново за мача за титлата на AFC. Chiefs бяха поставени под номер 2 и фаворити, след като успяха да участват в шампионата на конференцията за четвърти пореден сезон.

На полувремето Chiefs водеха с 21-10, въпреки че мачът далеч не беше приключил. Бенгалс отбеляза следващите 14 точки, включително гол от 52 ярда от Макферсън, който даде преднина на Синсинати с 24-21 с малко повече от шест минути оставащи минути.

При следващото шофиране куотърбекът на Чийфс Патрик Махоумс завърши пет последователни паса, включително два ярда към тайт енда на Травис Келс, което даде на Канзас Сити първи и гол на линията от 5 ярда при оставащ 1:30. Но на трето място след линията от 9 ярда, Махоумс беше уволнен и изтрит, но Канзас Сити се възстанови на линията от 26 ярда.

След това Чийфс се обърнаха към ритника Харисън Бъткър, който вкара гол от 44 ярда след изтичане на времето, за да изпрати мача в продължения. Канзас Сити спечели хвърлянето на монета и спечели първото продължено притежание на топката, но Chiefs излязоха трима и аут. При следващото притежание на топката Макферсън се наложи отново, вкарвайки гол от 31 ярда и изпращане Бенгалс до първия си Супербоул от 33 години.

Както Bengals направиха през януари 1989 Super Bowl, те взеха преднина през второто полувреме. Синсинати поведе с Лос Анджелис Рамс с 20-13 след гол от игра на Макферсън с 10:15 оставащи в третата четвърт. Но те не отбелязаха отново и изгубен, 23-20, когато куотърбекът на Рамс Матю Стафорд хвърли тъчдаун пас от 1 ярд на Купър Куп при 1:25 оставащо време. Куп имаше осем уловени удара за 92 ярда и два тъчдауна и бе обявен за най-ценния играч на Супербоул.