Коста Рика потъва Нова Зеландия, за да се класира за Световно първенство

Те имаха по-голямата част от владението и повечето възможности. Те дори имаха топката в задната част на мрежата след инстинктивно, близко разстояние от талисманичния нападател Крис Ууд, но реферът Абдула Хасан Мохамед отсече вратата за нарушение от Матю Гарбет.

Всички бели от Нова Зеландия бяха уверени и проницателни, но футболът на елитно ниво често е наситен и неумолим. Отборите печелят и губят мачове с миг на око. Само след три минути, ветеранът нападател Джоел Кембъл, веднъж от Арсенал, уреди бягането си до съвършенство, за да се свърже с ниско центриране на тийнейджъра Джуисън Бенет и прибра топката вкъщи, 1-0.

Това беше първата и последна атака на Коста Рика през първото полувреме. Семейство Тикос имаха своя мечтан старт. Те бяха на 87 минути от спечелването на последния билет за Световната купа. Нова Зеландия остана спокойна, използвайки колебанието в защитата на Коста Рика, за да създаде опасност и вълна от шансове след петнадесет минути. С вратаря на неговата милост Алекс Грийв трябваше да се справи по-добре. В 36-ата минута Нова Зеландия поиска дузпа за натискане на Ууд, но съдията нямаше да я има.

На полувремето Коста Рика обяви промените, като привлече Кендъл Уостън, 34 и Браян Руис, 36, както и Карлос Мартинес. Тикос са застаряващ отбор, но завършиха квалификациите на Конкакаф с деветнадесет точки от последните си седем мача, за да изкарат Панама на четвърто място. Ветераните показаха своя опит и управление на играта след почивката. Упорит, Руис даде известен тласък напред. Пространството се отваряше за Коста Рика, докато Нова Зеландия търсеше изравнителен гол.

Този нивелир така и не пристигна. Вместо това Коста Барбарусес беше изгонен за лош удар, като извади глезена на Калво. Този път Нова Зеландия можеше да се оплаче малко, но след 22 минути до края на играта All Whites преследваха мача, гол и загуба. Беше трудно за All Whites, млада и сплотена група, която направи крачки под ръководството на треньора Дани Хей. Те продължиха да се борят, правейки числения недостатък неуместен, но след като изиграха един от най-добрите си мачове досега, останаха с празни ръце.

„Представянето беше феноменално“, каза Хей в светкавично интервю, признавайки, че на екипа му липсва финалният щрих. „Очевидно беше толкова разочароващ гол да допусна, но отговорът след това беше невероятен от играчите. Доминирахме напълно в мача. Бяхме сензационни. Дори с десет мъже доминираме в отбор, който сега отива на Световно първенство. Начинът на гол, който допуснахме, ще ни боли дълго време.”

Докато скандирания „Тикос“ кънтяха из стадиона, Коста Рика стана 32-ият и последен финалист на Световното първенство. "Тикос" допълват състава на Световната купа, като се нареждат в група E заедно с Испания, Германия и Япония. В началния си мач на 23 ноември костариканците ще играят с Испания, два дни след като Сенегал и Холандия стартираха Световното първенство.