Шампионът на Daytona 500 Рики Стенхаус младши преживява „момент, определящ кариерата“

Рики Стенхаус младши беше разстроен за момент, след като спечели 2023 Daytona 500. Звучи лудо, нали? Е, това е така, защото пилотът на № 47 Chevrolet за JTG Daugherty Racing не успя да направи празничен бърнаут. Бензинът му свърши.

И така, какво направи Стенхаус? Е, той се изкачи на оградата, както правеха трикратният шампион от серията Купа Тони Стюарт и четирикратният победител от Индианаполис 500 Хелио Кастроневес. С изключение на този път, Стенхаус направи дърпане на оградата пред разпродадената публика на Daytona International Speedway.

„Със сигурност е сюрреалистично“, каза Стенхаус на сутринта след победата в Great American Race. „Това е наистина специално за кариерата на всеки. Има шампиони в спорта, които искат да имат Daytona 500 и никога не го правят. Те се опитваха и опитваха, и стигнаха толкова близо. Състезанието е, че колкото по-близо сте, толкова по-трудно е да го завършите.

„Миналата година се доближихме и се чувствах наистина уверен в победата миналата година, но ни липсваха пет обиколки. Имайки възможност отново, исках да се уверя, че сме уловили това. Голямо облекчение е, от една страна, да се върна на победната линия в серията Nascar Cup Series, но да го направя в Daytona 500. Чакането определено си заслужаваше.”

Стенхаус спечели Harley J. Earl Trophy в неделя вечерта в триумф за аутсайдер отбора на Nascar. JTG Daugherty Racing е операция с един автомобил, съсобственост на Джоди и Тад Гешиктър и бившия играч от НБА Брад Дохърти.

Екипът има съюз с Hendrick Motorsports, но е една от малкото организации, занимаващи се с един автомобил. Откакто JTG Daugherty Racing се присъедини към Cup Series през 2009 г., единствената му друга победа дойде през 2014 г. с AJ Allmendinger в Watkins Glen International.

„Ние сме упорити“, каза Джоди след победата в неделя. „Ние не се отказваме. Ние копаем.

JTG официално отвори врати през 1995 г. като екип от серията Xfinity. Номерът на колата, който са използвали - номер 47 - е с тях оттогава.

Най-вече, за JTG Daugherty Racing, победата в Daytona 500 е кулминация на упорита работа за създаване на едно от най-креативните споразумения за спонсорство в спорта. КрогерKR
и Кимбърли-КларкКМБ
имат уникално споразумение за партньорство с JTG Daugherty Racing, разделяйки стикерите на кола № 47 с възможности различни марки да бъдат представени на състезателната кола.

„Всички, които имаме, са марки от най-добрите акции на Fortune 500“, каза Тад. „Крогър не губи. За да останат зад нас в нашите трудни времена, те искат да видят победител. Продължавахме да казваме, стойте зад нас. Ще продължим да копаем, докато не ви дадем победител.

„Имахме 125 корпоративни спонсори тук, всички хора от ниво C, и беше страхотно да ги гледам как танцуват наоколо в лентата на победата, така че се радвам, че успяхме да го направим заедно.“

За Стенхаус, който е известен като един от най-агресивните пилоти на Nascar на суперскоростни писти като Daytona, това е третата му победа в кариерата на купата. Предишните му два триумфа дойдоха през 2017 г. на суперспийдуей, когато се състезаваше с тогавашното Roush Fenway Racing (преди да стане RFK Racing).

Сладкият вкус на най-накрая завръщането към победната линия след пет и повече години без победа е важен за родения в Мисисипи. Животът му, каза той, сега е напълно различен.

„Имахме най-високите върхове и най-ниските спадове“, каза Стенхаус за кариерата си. „Но това е състезание. Имаме 38 уикенда в годината, в които правим това. Искаме да сме по-последователни и да печелим повече състезания, но този спорт е труден. Най-добрите от най-добрите са тук. Беше огромно за моята кариера – със сигурност момент, определящ кариерата. Искаме да вземем това и да отидем в останалите 36 седмици [включително All-Star Race], които ни остават, и да спечелим още няколко състезания.“

Отборът под номер 47 имаше солидна скорост на моменти миналата година, но Стенхаус имаше най-лошия си статистически сезон от 2015 г., като спечели среден резултат от 22.8 и завърши на 26-то място в класирането. Неговото второ място в Dover беше най-голямата ярка точка на отбора, което накара организацията да наеме стария шеф на екипа на Stenhouse, Майк Кели, за шеф на екипа на тази кола.

Дуото спечели заедно титлите от Xfinity Series за 2011 и 2012 г. Просто няма по-добър начин да започнат втория си удар заедно от това да спечелят най-голямото състезание в спорта.

„Той беше неразделна част от кариерата ми и ми помогна да стъпя на сцената в автомобилните състезания,” каза Стенхаус за Кели. „Бихме се с Кевин Харвик, Кайл Буш, Брад Кеселовски, Джоуи Логано, Карл Едуардс и много от момчетата, които спечелиха в неделя. Имахме много увереност, че можем да го направим като отбор. Ако погледнете тази изминала неделя, много от момчетата, които трябваше да защитаваме, за да спечелим тази победа, са момчета, които са спечелили много в спорта и са минали шампиони.”

Когато нещата най-накрая се уталожиха в неделя вечерта, Стенхаус се срещна със Стюарт, който беше в кабината на Fox Sports през цялото състезание. Стюарт е съсобственик на отбор на Ford — Stewart-Haas Racing — но той е развил близки отношения със Stenhouse през годините, тъй като и двамата са страстни състезатели на черни писти.

Стенхаус каза: „Разговаряйки с Тони Стюарт след това и като го видях да се увери, че се наслаждавах на това с моя екип, моите приятели и семейството ми, които имахме на състезанието – някой, който е многократен шампион, който никога не е печелил Daytona 500 – бих могъл кажете колко важно е това да бъде отметнато от списъка ви с кофи. Искаме да спечелим шампионат и да спечелим повече състезания, но това е най-доброто състезание, което всеки иска да спечели в кариерата си. Успяхме да го постигнем.”

За Стенхаус, да бъде коронован като Daytona 500, след като имаше толкова много неизвестни, когато напусна RFK през 2020 г., това е наистина сюрреалистично. Когато беше повикан в Купата през 2013 г., към него бяха възложени големи очаквания като заместник на Мат Кенсет. Въпреки това той получи място в отбора, тъй като той започна да се срива, а Стенхаус беше лоялен към организацията, която му даде първия шанс.

„Определено имах бивши съотборници, които казаха: „Хей, не мисля, че е страхотно време да съм на това място“, каза Стенхаус. „Но това беше това, което имах и трябваше да го взема, да се търкаля с него и да дам всичко от себе си с него. Определено нямахме успехите, които си мислех, че можем да имаме. Не направихме нещата по правилния начин.

„Това е едно от онези неща в този спорт, когато гледаш кариерите на хората, те сменят отбора, след като са били в този спорт повече от 10 години и сега са шампиони на купата. Все още чувствам, че мога да го направя. Получаването на тази победа в Daytona 500 определено повишава увереността ми, че все още можем да постигнем страхотни неща.”

Сега Стенхаус е лицето на JTG Daugherty Racing. Той няма съотборници, срещу които да се състезава за най-доброто оборудване на отбора и може да бъде себе си в тази ситуация. Като шампион на Daytona 500, той е готов да покаже защо този отбор може да повдигне още повече вежди през 2023 г.