Суперкупата на DFL предлага важни уроци за Байерн Мюнхен и РБ Лайпциг

Байерн Мюнхен и РБ Лайпциг започнаха сезон 2022/23 в Бундеслигата по грандиозен начин. Rekordmeister и настоящите победители на DFB Pokal се изправиха един срещу друг в Суперкупата на DFL в събота пред 47,000 3 фенове в Red Bull Arena в Лайпциг. След аванс от 0-45 през първите 3 минути на Байерн, Лайпциг се върна и падна малко, като мачът завърши 5-XNUMX в полза на Rekordmeister.

Джамал Мусиала (14'), Садио Мане (31'), Бенжамен Павар (45') дадоха убедителна преднина на Байерн. След това Марсел Халстенберг (59') изведе Лайпциг на дъската, преди Серж Гнабри (66') привидно да отстрани мача. Но Кристофър Нкунку (77') и Дани Олмо (89') се доближиха, преди Лерой Сане (98') най-накрая да сложи край на играта.

„Не сме доволни“, каза Дани Олмо за опита за завръщане на Лайпциг след мача. Испанското крило беше видимо разочарован от първото полувреме на Лайпциг и дълбоката дупка, която сложи на клуба. „Трябва да се подобрим и да се поучим от този мач и от последните няколко мача.“

Олмо намекна за мача срещу Ливърпул, който Лайпциг загуби с 5-0. Резултат, който изглеждаше много възможен в даден момент и в събота. Джамал Мусиала от Байерн, по-специално, имаше щурмова игра и лесно беше най-добрият играч на терена.

„Можем да създадем много положения и трябва да сте сигурни, че сме безмилостни и в защита“, каза Мусиала. Германският тийнейджър играеше на позиция номер 10 отляво и имаше достатъчно място за творчество. „Лявата страна е много отворена и винаги можете да завъртите, за да излезете широко или да влезете вътре.“

Лайпциг улесни Мусиала да намери стаята, да разбие линиите и да предизвика всякакви опасни моменти. За щастие на Лайпциг обаче Мусиала излезе след 60 минути. Без тийнейджъра нападателите на Лайпциг изведнъж бяха свободни да атакуват по-освободено, тъй като собствената им задна линия вече не беше в опасност да бъде разкъсана, което им позволи да бъдат по-авантюристични.

„Играхме зле през първото полувреме“, каза след мача вратарят на РБ Лайпциг Петер Гулачи. „Дадохме им поне два гола след сетове. Не бяхме достатъчно бдителни и с три гола загуба на полувремето, не беше лесен мач да се върнем. Те заслужаваха да спечелят мача, защото през пълните 90 минути; те бяха по-добрият отбор.”

В крайна сметка имаше някои важни уроци и за двата клуба само един сезон преди Бундеслигата да започне сериозно. За Лайпциг това беше вторият път в кратка поредност, в който допуснаха пет гола срещу топ отбор. „Не е като нас да допускаме толкова много голове“, каза Гулачи.

Лайпциг показа пропуски в защита и в преходния мач срещу Байерн. През първото полувреме системата на Доменико Тедеско изглеждаше хаотична и отборът му често се хващаше при бързо изнасяне на топката напред. Нападателят Кристофър Нкунку изглеждаше изгубен и играта се подобри едва след като Олмо влезе в игра през второто полувреме (52').

Смените също изиграха роля за Байерн, но в техния случай негативна. Мачът се обърна след изваждането на Мусиала в 60-ата минута. 19-годишният футболист ръководеше халфовата линия и беше невероятно важен в преходните моменти.

Въпреки че не е закован титуляр, Мусиала изтъкна, че трябва да се счита за основен член на първия отбор. Друг фактор беше защитата на Байерн, а защитната линия на Дайот Упамекано и Лукас Ернандес се бореше през второто полувреме, за да овладее високата преса и доминацията на Лайпциг в средата на терена.

Нагелсман със сигурност ще бъде притеснен, че неговата страна почти ще отстъпи с 3-0 и след това ще поведе с 4-1. Rekordmeister има работа за вършене; Привеждането на новото попълнение на Matthijs de Ligt във форма ще бъде от първостепенно значение за повишаване на защитната сигурност. Мусиала и Марсел Забицер бяха акцентите за Байерн Мюнхен.

Изводът е, че остава да се работи за Байерн. Но Нагелсман ще погледне на резултата с осъзнаването, че макар да има проблеми, когато става дума за негова страна, конкуренти като РБ Лайпциг са все още далеч от това наистина да предизвикат неговия отбор за титлата този сезон.

Мануел Вет е домакин на Бундеслига Gegenpressing Podcast и Area Manager USA в трансферен пазар. Той също така е публикуван в Guardian, Newsweek, Howler, Pro Soccer USA и няколко други издания. Следвайте го в Twitter: @ManuelVeth