Ранните голове във финала на Световната купа може да са повече проклятие, отколкото благословия

Тъй като Световното първенство в Катар 2022 достига своята фаза на директните елиминации, отбелязването на първи гол е по-важно от всякога. Проучване установи, че отбелязването на началния гол дава на отборите повече от 80% шанс за победа в елиминационните мачове за Световното първенство, с едно огромно изключение.

Когато Киърън Трипиър отбеляза гол от пряк свободен удар в 5-ата минута на полуфинала на Световното първенство срещу Хърватия през 2018 г., феновете на Англия може би си помислиха, че са с единия крак на финала.

А няколко години по-късно, през 2021 г., Люк Шоу от Англия вкара топката в мрежата на финала на UEFA Euro 2020, преди някои фенове дори да са стигнали до местата си.

Но и в двата случая Англия беше на губещата страна.

Някои може да нарекат това „типична Англия“, но всъщност отбелязването на голове много рано в решаващи мачове понякога може да бъде повече проклятие, отколкото благословия.

Това важи особено за финала на световното първенство.

Шведската фирма за решения за спортно видео Spiideo, която работи с националните отбори на Испания и Хърватия, се обедини с експерта по статистика от Оксфордския университет Матю Пен, за да проучи как времето на началния гол влияе върху шансовете на отборите за победа.

Те откриха, че отбелязването на първи гол в елиминационен мач за Световната купа дава 82% шанс на отбора да спечели мача. Когато погледнем времето на първите голове, данните показват, че отбелязването на началния гол между 75-ата и 90-ата минута дава 97% шанс за победа. Ако началният гол бъде отбелязан в първите 15 минути на играта, това пада до 77% шанс за победа, тъй като противникът има повече време да се върне в играта.

Това предполага, че не е изненадващо, отбелязването на точки първи дава на отборите най-добрия шанс да спечелят елиминационен мач за Световната купа.

Но когато става въпрос за истинския финал на Световното първенство, много ранните голове обикновено не водят до победа.

Пен казва, че от осемте финала на Световната купа, където началният гол е отбелязан в първите 15 минути, шест от осемте отбора, които са отбелязали първи, са загубили мача.

Последният път, който се случи, беше през 2006 г., когато Зинедин Зидан даде преднина на Франция от дузпа в седмата минута, преди Марко Матераци да изравни в 19-та минута. Италия спечели този финал с изпълнение на дузпи.

Евентуално загубилата страна също поведе в първите 15 минути на финала на световните първенства през 1974, 1962, 1958 и 1954 г., както и през 1966 г., когато Западна Германия вкара гол в 12-ата минута, преди Англия да се върне и да спечели с 4- 2 в продълженията.

Пен казва, че „това предполага, че отбелязването на ранен гол може да не е толкова изгодно на финал на Световно първенство“ и че може дори да е „психологически неизгодно“.

В много от тези финали отборът, който допусна първия гол, успя бързо да изравни. Англия беше на ниво след 18 минути през 1966 г., а ранната преднина на Холандия през 1974 г. беше отменена от Западна Германия след 25 минути. През 1954 г. Унгария всъщност успява да води с 2-0 след осем минути само за Западна Германия, за да изравни резултата до 18-та минута, преди в крайна сметка да спечели с 3-2.

Вицепрезидентът на продуктите в Spiideo, Фредрик Адемар казва, че ранното отбелязване на голове „често може да доведе до по-голям натиск и изместване на инерцията на игрите“ и че въпреки че по отношение на вероятността увеличава шансовете ви за победа, отборите „трябва да бъдат както тактически и психически подготвен за тези моменти“, за да гарантира, че ранната преднина ще се превърне в победа.