Щастливите Минесота Викингс се възползват от треньорската грешка на Кембъл

Анализът пое жизненоважна роля във всички спортове през последните две десетилетия и позицията му в NFL е неоспорима.

Треньорските решения, базирани на анализи, са накарали треньорите да го направят в ситуации на четвърти удар или опити за гол от полето, когато предишните поколения треньори с радост биха ударили и оставиха защитата си да излезе на терена.

Много от тези решения са довели до по-високи резултати и по-вълнуващ вид футбол, но това не означава, че винаги е правилното решение да се атакува при игра на четвърти надолу.

Такъв беше случаят както с главния треньор на Vikings Кевин О'Конъл, така и с шефа на Детройт Лайънс Дан Кембъл в срещата им от седмица 3 на стадиона на US Bank. И двамата мъже бяха виновни за вземането на безразсъдни решения при игра на четвърти надолу, а решението на Кембъл да направи опит за гол от 54 ярда с 1:14 до края тласна Vikings до победа с 28-24.

По това време Лъвовете водеха 24-21, докато се изправяха срещу 4th-и-4 ситуация от Минесота 36. Филдгол от крака на PK Austin Seibert щеше да увеличи преднината до шест точки, но Vikings все пак щяха да могат да спечелят мача с тъчдаун и допълнителна точка.

Разумната игра би била да хвърлите топката и да притиснете викингите вътре в линията от 10 ярда. Това не беше взето предвид от Кембъл. Лъвовете бяха успешни при 4 от 6 опита за четвърти удар през целия мач, но Кембъл все пак избра опита за гол от игра.

Ударът на Зайберт така и нямаше шанс, тъй като бързо се отряза отдясно, давайки на викингите притежание при техните собствени 44.

Кембъл беше ядосан на себе си след мача, казвайки, че е трябвало да се опита да превърне играта с четвърти надолу в игра с клинч с първи даун.

„Аз съжалявам за решението си накрая,“ каза Кембъл. „Трябваше да го направя на четвърто място. Казах на екипа, че трябваше да го направим. Така че давай.

Викингите се възползваха от гафа. След непълен пас при първи даун, куотърбекът Кърк Казънс удари широк приемник Кей Джей Осборн с приеми от 28 ярда назад. Последният от тях видя Osborn да влезе в крайната зона с оставащи само 45 секунди.

О'Конъл ликуваше отстрани и прие скока на контузения бягащ бек Далвин Кук (рамо) в ръцете си. Тъй като неговият отбор успя да отблъсне още един удар на Лъвовете, това означаваше, че той записа втората си победа в първите си три игри.

О'Конъл трябва да се смята за голям късметлия и не просто защото Кембъл е изиграл ключова роля в предоставянето на играта на викингите. О'Конъл взе няколко съмнителни решения по време на играта и две от тях включваха опити за гол от 56 ярда, когато ударът би бил по-полезен за неговия отбор.

PK на Vikings Калеб Джоузеф избута и двата дълги FG опита широко надясно, давайки на Лъвовете къси полета за работа както през първата, така и през третата четвърт. Във всеки от тези случаи Лъвовете успяха да превърнат тези притежания в тъчдауни.

Викингите бяха фаворити с 6 точки в началото на играта, но в нито един момент не бяха дори близо до покриване на разликата. Тези, които подкрепиха викингите въз основа на предимството им на родното поле, предишната им победа над Грийн Бей Пакърс и скъпия офанзивен персонал, включително Казънс, Кук, Джъстин Джеферсън и Адам Тилен, бяха разочаровани, че викингите бяха принудени да играят идвайки от зад футбола срещу отбор, който те редовно доминират.

Викингите притежават предимството на серия за всички времена 81-40-2.

О'Конъл призна, че отборът му не е там, където трябва да бъде, ако ще продължи да трупа победи. Основният му фокус беше върху начина, по който отборът играеше своите игри, но не и върху стратегиите за четвърти надолу, които бяха използвани при грешните опити за FG.

„Всяка нова система, в която сте,“ - каза О'Конъл, „трябва да извадите кривите, да го разберете малко по-добре, за да не изпълнявате просто маршрути и пиеси, проектирани по определен начин. Но да го управлявате, да се чувствате комфортно да го правите и да се приспособявате в рамките на тези игри. С времето става по-удобно.”

Викингите успяха да излязат с победата в ден, когато суперзвездата широк приемник Джъстин Джеферсън беше двоен отбор през цялото време. Джеферсън улови само три подавания за 14 ярда. Той вероятно ще получи допълнително внимание от защитниците през целия сезон, О'Конъл трябва да прекара времето си в измисляне как да му вземе топката.

Ако Джеферсън успее да се доближи до формата, която имаше през седмица 1 срещу Packers, когато хвана 9-184-2, това ще доведе до много по-надежден начин за печелене на мачове, отколкото да зависи от противниковите треньори да вземат безразсъдни решения, когато играта е на линията.