Франция победи Мароко, организирайки финал срещу Аржентина и Меси

Горна линия

Франция се класира за втори пореден финал на Световното първенство в сряда, като победи Мароко с 2-0, разбивайки надеждите на първия арабски или африкански отбор да стигне до полуфиналите и организира дългоочакван финален мач срещу Аржентина в неделя.

Ключови факти

Франция поведе в резултата в петата минута с гол на защитника Тео Ернандес, а Рандал Коло Муани последва нов гол в 79-ата минута.

Франция се стреми към редки последователни титли от Световната купа, което не се е случвало, откакто Бразилия повтори шампионската си титла през 1958 и 1962 г.

Мароко победи Португалия в събота на четвъртфиналите, като за първи път африкански или арабски отбор се класира на полуфиналите на Световното първенство.

Франция се изправя срещу Аржентина на финала, докато суперзвездата Лионел Меси се бори за първата си победа на Световната купа в това, което може да се окаже последният мач в кариерата му в националния отбор.

Основен фон

Спорното Световно първенство в Катар навлиза в последната си част преди шампионатния мач в неделя. Може би най-голямата история досега е тази на Меси тичам до финала, поставяйки неговия отбор на Аржентина на прага на титла в това, което вероятно ще бъде последният шанс на 35-годишния футболист да спечели Световно първенство. Петте гола на Меси го правят съвместно водещ голмайстор на турнира, заедно с французина Килиан Мбапе, който на 23-годишна възраст вече е вкарал девет гола в двете си участия на Световно първенство в кариерата – най-много в историята за толкова млад играч. Катар се сблъска с множество твърдения за нарушения на правата на човека при използване на работници мигранти за изграждане на стадиони за Световното първенство, а длъжностни лица също бяха обвинени в подкупване на ФИФА - световен ръководен орган на футбола - за осигуряване на права за домакинство. Властите на Катар отрекоха твърденията.

Допирателна

Съединените Щати напусна световното първенство по-рано този месец на осминафиналите, след a драматична победа над Иран което изведе отбора напред от груповата фаза. САЩ ще бъдат домакини на световното първенство заедно с Канада и Мексико през 2026 г.

Допълнителна информация

Аутсайдери от Световното първенство: Мароко побеждава Португалия, става първата африканска или арабска държава, която се класира за полуфиналите (Forbes)

Мъжкият отбор на САЩ елиминиран от Световната купа при загуба с 3-1 от Холандия (Forbes)

САЩ побеждава Иран — напредва към осминафиналите на Световната купа (Forbes)

Въздишка на облекчение: Аржентина оцеля след зашеметяващото завръщане на Холандия, за да стигне до полуфиналите на Световното първенство (Forbes)