Франция има малка преднина от 1-0 пред съперника си Англия на четвъртфиналите на Световното първенство

Горна линия

Английският мъжки национален отбор по футбол изостава от защитаващия титлата си френски отбор с 1-0 след първото полувреме на четвъртфиналния си мач в събота, като победителят се изправя срещу аутсайдера Мароко на полуфиналите следващата седмица.

Ключови факти

Френският полузащитник и звезда на Реал Мадрид Орелиен Чуамени се разписа в 17-ата минута от дълбок пас на Антоан Гризман, давайки ранен аванс на Франция.

Изправен пред английска атака, френският вратар Уго Лорис направи две ключови спасявания в рамките на минути едно от друго, спасявайки пряк свободен удар на Люк Шоу от Англия, последван малко от бърз изстрел на английския нападател Хари Кейн.

Франция също разчита на изгряващия феномен Килиан Мбапе и ветерана Оливър Жиру, който влезе в историята с победата на Франция над Полша на осминафиналите като национален отбор водещ за всички времена голмайстор, с 52 гола в международни игри, включително Световно първенство, ЕВРО купа и турнири от Лигата на нациите.

Допирателна

Във вълнуващ мач по-рано в събота, Мароко разстрои Португалия 1-0, превръщайки се в първия отбор, представляващ арабска нация или африканска страна, който се класира на полуфиналите на турнира. По-рано тази седмица Мароко смая Испания в дузпи в техния четвъртфинален мач. Единствените африкански отбори, които някога са достигали до четвъртфиналите, са Гана през 2010 г., Сенегал през 2002 г. и Камерун през 1990 г. Страната домакин Катар влезе в историята по-рано в турнира като първата страна домакин, която някога е била елиминиран първи от световно първенство.

Основен фон

Франция спечели втората си титла от Световната купа в последната итерация на турнира през 2018 г., побеждавайки Хърватия с 4-2 (последната й победа беше през 1998 г. над Бразилия) зад Мбапе — 35-ия най-добре платеният спортист в света, според Forbes. Англия, която играе отделно от Уелс, Шотландия и Северна Ирландия, спечели само веднъж, през 1966 г. Франция и Англия са се срещали два пъти преди това на Световното първенство през 1966 г. и 1982 г., като Англия спечели и двата мача.

Какво да гледате

Победителят от мача между Англия и Франция ще играе срещу Мароко от 2 часа в сряда. Аржентина и Хърватия, които спечелиха своя четвъртфинален мач в дузпи над Бразилия, фаворит за спечелването на турнира, трябва да се изправят един срещу друг в 2:XNUMX часа във вторник. Този мач може да бъде последното участие на Световно първенство за две футболни легенди: капитанът на Хърватия Лука Модрич, който играе като полузащитник за Реал Мадрид, и аржентинецът Лионел Меси, суперзвездата нападател (и световен най-добре платеният спортист) за Пари Сен Жермен. Въпреки че и двамата са играли във финален мач на Световното първенство (Меси през 2014 г. и Модрич през 2018 г.), нито един от тях не е печелил най-голямото спортно събитие в света.

Изненадващ факт

В чуруликане преди мача френският президент Еманюел Макрон попита британския министър-председател Риши Сунак дали би подкрепил Les Blues (прякорът на френския национален отбор), ако спечелят със Сунак отговаряйки: „Надявам се, че няма да ми се налага, но имате сделка. Очаквам с нетърпение да застанете зад Трите лъва в следващия кръг.” След поредица от очевидни пропуснати обаждания срещу английския отбор през първото полувреме, британският комик Рики Джерве Споделено в Twitter, „Всички служители французи ли са?“

Допълнителна информация

Аутсайдери от Световното първенство: Мароко побеждава Португалия, става първата африканска или арабска държава, която се класира за полуфиналите (Forbes)

Въздишка на облекчение: Аржентина оцеля след зашеметяващото завръщане на Холандия, за да стигне до полуфиналите на Световното първенство (Forbes)

Какво да гледате във финалната част от Световната купа: Последната битка на Меси, Неймар срещу Пеле, бягането на Мароко за вековете и още (Forbes)

Шокиращо на Световното първенство: Хърватия нокаутира фаворита Бразилия, въпреки че Неймар изравни рекорда за голове на Пеле (Forbes)