Гарет Бейл и Съединените щати стават по-познати след двубоя на Световното първенство в Уелс

Съединените щати стават все по-запознати със звездното качество на Гарет Бейл. 33-годишната легенда на уелския футбол вече остави своя отпечатък на най-голямата сцена от всички, тъй като неговият гол през второто полувреме осигури равенство за Уелс в откриването на Световната купа срещу USMNT.

Последният му принос за националния му отбор идва само месеци след като се премести в Лос Анджелис, за да играе за отбора на Мейджър Лийг Сокър ЛАФК, на когото наскоро помогна да спечели шампионат на MLS.

Бейл става глобален, ако вече не е бил. Подобно на много легенди на европейския футбол преди него, той доживява края на дните си на игра в Северна Америка. Неговият отбор от Уелс, който е изтеглен в същата група като Съединените щати на Световното първенство, само ще подобри профила му в региона.

И въпреки че директният мач между двете нации вече е изигран, представянето на Бейл в следващите мачове срещу другите отбори в групата, Англия и Иран, все още може да повлияе на шансовете на USMNT да се класира за директните елиминации.

Англия надмина Иран с убедителна победа с 6-2 в другия ранен мач от група B. Отборът на Гарет Саутгейт ще бъде фаворит за първото място в групата, но в Бейл, Уелс има играч, който може да създаде момент или моменти, за да победи всеки отбор.

Той обаче беше относително тих през първото полувреме срещу Съединените щати. От двамата играчи, които започнаха в нападение, старши треньорът на Уелс Робърт Пейдж реши, че Даниел Джеймс ще направи път на полувремето, тъй като той промени подхода си, пускайки 6-футовия и 5-милицей Кийфър Мур

Само при удара през първото полувреме можеше също толкова лесно Бейл да направи път на извисяващия се нападател. Между тях двамата титулярни нападатели на Уелс имаха само 31 докосвания през първото полувреме – Джеймс 15 и Бейл 16.

Но това, че Бейл е на терена, предлага потенциал. Потенциален момент в игра от играч, който е натрупал колекция от трофеи през цялата си кариера, много от тях благодарение на собствената си индивидуална мощ в ключови моменти.

Наскоро той демонстрира това в LAFC, като им помогна да спечелят MLS Cup благодарение на изравнителен гол, отбелязан дълбоко в добавеното време в продълженията срещу Philadelphia Union. Страната от ЛА спечели дузпите.

Може би единственото изненадващо нещо беше, че той не изпълни дузпа в тази дузпа. LAFC го спечели в рамките на четири спот кика, така че може би Бейл не успя да вземе обикновено важното пето място.

Той обаче трябваше да изпълни дузпа в този сблъсък от Световната купа.

Пристигането на Бейл в MLS по-рано през 2022 г. добави допълнително измерение към играта. Той беше един от само двамата играчи в стартовите състави, които играха клубния си футбол във вътрешната лига на САЩ, другият беше защитникът на USMNT Уокър Цимерман.

Сдвояването на Цимерман и Тим Рийм, който играе своя клубен футбол в Англия за отбора на Фулъм от Висшата лига, може да има известна заслуга заедно с техния треньор Грег Берхалтер за неефективността на Уелс през първото полувреме.

Скоростта на Джеймс не беше проблем, въпреки че САЩ работеха с висока отбранителна линия на моменти. Това се дължи на очакването на двойката на централния защитник, но също и на способността на САЩ да пречупят нещата в халфовата линия, дори ако това означаваше, че от време на време дават фаул или да получават странен жълт картон.

Тим Уеа даде преднина на Съединените щати през първото полувреме чрез отличен завършек от еднакво добра централна топка на Кристиан Пулишич, но двамата играчи на MLS се сблъскаха през второто полувреме, като Цимерман събори Бейл в зоната, за да допусне дузпа.

Понякога има безпокойство около играчите, които са спечелили дузпата, за да я изпълнят, но нямаше съмнения кой ще поеме отговорността за Уелс.

Вратарят на САЩ Мат Търнър се хвърли по правилния начин и дори хвана топката с ръка, но това само послужи за по-нататъшна демонстрация колко силен и убедителен беше ударът от точката на Бейл, когато се втурна в мрежата.

Уелс имаше странен случаен шанс през второто полувреме, точно както Съединените щати имаха през първото. Не на последно място, когато Бейл държеше топката около средната линия, а Търнър излезе от вратата си, само за да бъде фаулиран от Келин Акоста, преди да успее да се опита да намери празната врата. Равенството в крайна сметка беше справедлив резултат между два равнопоставени отбора.

За Бейл това беше както обикновено. Ако не друго, това беше сравнително безпроблемна игра по неговите стандарти, но той ще бъде лицето във всички доклади за тази игра по целия свят.

Особено в новия му дом в клубния футбол, Съединените щати, което само ще послужи за увеличаване на вече високия профил на тази все по-позната футболна звезда.