Германия пада от Япония и е изправена пред второ историческо отпадане от Световната купа

Япония изостана, за да шокира Германия на Световното първенство по футбол в Катар. Сините самураи преодоляха преднината на Германия с 1-0, Илкай Гюндоган (33'), за да спечелят с 2-1 благодарение на голове на Рицу Доан (76') и Такума Асано. Германия вече спечели второто си поредно откриване на Световната купа и отново е изправена пред историческо отпадане в груповата фаза.

Излизането в груповата фаза би било още един голям удар за страна, която преди 2018 г. никога не успяваше да стигне поне до четвъртфиналите на всеки турнир, в който участваше. „Малко съм в шок“, каза нападателят Томас Мюлер след играта.

Със сигурност Германия контролираше мача и в един момент владееше 81%. xG след мача също говори ясен език, предпочитайки Германия 3.27 срещу 1.42. Но Германия не успя да отбележи втория гол, след като Гюндоган реализира лека дузпа през първото полувреме.

„Шансовете за гол, които пропуснахме, това е ясно“, каза вратарят Мануел Нойер след мача, попитан за причината за поражението. „Не се защитавахме добре отзад до края. Япония ни оказа натиск в 1v1. Не бяхме спокойни. Имахме нужда от по-добро позициониране, както през първото полувреме.”

Коментарите на Нойер задълбочават двата най-големи проблема на Германия. Освен Антонио Рюдигер, Германия няма защитник във форма. В атаката Кай Хаверц е само последният нападател, който играе за Челси, неспособен да разгърне огромния си талант.

Най-голямата надежда на Германия Джамал Мусиала на моменти беше най-добрият играч на терена и можеше да завърши мача със славен момент през второто полувреме, в който танцува през защитата на Япония. Вероятно най-големият талант на планетата, Мусиала трябва да изчака, за да се обяви на световната сцена, докато прехвърля топката над гредата.

„Чувствам, че играхме добре в дълги периоди, но във футбола трябва да превърнете превъзходството в голове“, каза Мюлер. „Ефективността я нямаше. Смешно е да започнеш с поражение. Но когато видите начина, по който допуснахме голове, можете да кажете, че това не беше незаслужена загуба.”

Поражението поставя Германия в невъзможна позиция. Die Nationalmannschaft сега трябва да победи Испания, за да запази надеждите за световното първенство живи. Испания обаче свърши работата си по лесен начин срещу Коста Рика в първия си мач от турнира.

Във формата, показана срещу Япония, Германия няма да има шанс да победи Испания. Тогава какво трябва да се подобри? "Много; сега сме под натиск“, каза Нойер. „За мен това беше най-важният мач и загубихме. Трябва да покажем различно лице срещу Испания, най-трудният съперник. Трябва да дадем всичко от себе си и да внесем целия потенциал, който имаме на терена.”

Въпреки поражението старши треньорът на националния отбор Ханси Флик беше категоричен, че Германия все пак може да излезе от групата. „Сега трябва да гледаме напред и това ще направим“, каза Флик. „Все още има шест точки за игра. Искаме да ги вземем – и върху това ще работим.”

В крайна сметка това поражение е още едно отваряне на очите за това, което някога беше горда нация от Световното първенство. Die Nationalmannschaft, въпреки огромния си талант, не е конкурентен, страната не е произвела нападател от световна класа след Мирослав Клозе, а в защитата, освен Рюдигер, няма налични играчи, които да преместят иглата.

Това, че Германия не е конкурентоспособна, е заключението, че DFB, Бундеслигата и нейните клубове трябва да извлекат пари от този турнир. Дори една малко вероятна победа срещу Испания няма да промени тази оценка.

Мануел Вет е домакин на Бундеслига Gegenpressing Podcast и Area Manager USA в трансферен пазар. Той също така е публикуван в Guardian, Newsweek, Howler, Pro Soccer USA и няколко други издания. Следвайте го в Twitter: @ManuelVeth