Как Филаделфия 76ers се справиха без центъра на звездите Джоел Ембиид този сезон

Откакто Джоел Ембиид влезе в НБА през 2014 г., той имаше множество контузии. Сега, звездният център на Филаделфия 76ers е изправен пред още една неуспех, тъй като получи сътресение и фрактура на орбиталната кост при победата в мач 6 от първия кръг миналия четвъртък над Торонто Раптърс.

Embiid няма пътуване със 76ers за мач 1 понеделник вечерта и мач 2 в сряда вечер от полуфиналната им серия от Източната конференция срещу Маями Хийт, според ESPN. Статусът му за петъчната игра 3 и останалата част от серията не е определен.

Играта без Embiid е съкрушителен удар за 76ers. Ембиид отбеляза средно 26.2 точки, 11.3 борби и 2.3 асистенции на мач от серията на Raptors, въпреки че изигра последните четири мача със скъсан лигамент на десния палец, който вероятно ще изисква операция след края на сезона.

По време на редовния сезон Ембиид води в НБА по резултати (30.6 точки на мач) и добави 11.7 борби и 4.2 асистенции на мач. Той е един от тримата финалисти за наградата за най-полезен играч на НБА, заедно с действащия MVP Никола Йокич от Денвър Нъгетс и нападателя на Милуоки Бъкс Джанис Адетокунмпо, MVP за 2019 и 2020 г. Embiid завършен втори в гласуването за MVP миналия сезон до голяма степен, защото той пропусна 21 от 76 мача на 72ers поради контузии, докато Йокич игра във всичките 72 мача на Нъгетс.

Този сезон Embiid изигра рекордните в кариерата 68 мача в редовния сезон и нямаше сериозни контузии до плейофите, което е рядкост в кариерата му. Ембиид прекъсна първите си два сезона в НБА (2014-15 и 2015-16) поради наранявания на коляното и се появи само в 31 мача през сезон 2016-17, тъй като през март претърпя операция на менискуса на лявото коляно. Оттогава, като се започне от сезон 2017-18, Embiid е обявен за All-Star всеки сезон и е бил трикратен селекциониран за втори отбор на All-NBA, въпреки че е имал други контузии и е играл в 64 или по-малко мача всеки сезон до този момент сезон.

Embiid е претърпял орбитална фрактура преди, когато се сблъска през март 2018 г. със съотборника си Markelle Fultz. Embiid пропусна последните осем мача от редовния сезон и първите два мача от първата плейофна серия срещу Heat. Като цяло са изминали 22 дни между сблъсъка и завръщането му в действие на 19 април. През този постсезон той носеше защитна маска за лице.

Спазвайки този график, Embiid няма да се върне за тазгодишната серия Heat, но 76ers не казват нито кога, нито дали той ще играе. И все пак, в 14-те мача, пропуснати на Embiid през редовния сезон, Филаделфия отбеляза 6-8 с три от победите срещу отбори (Детройт Пистънс, Сакраменто Кингс и Портланд Трейл Блейзърс), които пропуснаха плейофите и имаха трета, шеста и седми най-лоши рекорди в лигата.

Ето един поглед как 76ers се справиха без Embiid този сезон:

Ноември 1, 2021 – 76ers победиха Trail Blazers, 113-103, у дома, като дадоха на Embiid свободната нощ за почивка. Стартиращият нападател на Филаделфия Тобиас Харис също пропусна мача поради протоколите за здраве и безопасност на COVID-19. Сет Къри, който беше променен в Бруклин Нетс през февруари, имаше рекорд в отбора за 76ers, докато Жорж Нианг излезе от резервната скамейка и отбеляза 21 точки, изравнени за най-високия му сезон.

От 8 ноември 2021 г. до 24 ноември 2021 г – Embiid пропусна девет поредни мача през този период поради протоколите на COVID-19. 76ers загубиха първите пет мача и завършиха 2-7 по време на участъка, като единствените им победи бяха срещу Нъгетс на 18 ноември и Кингс на 22 ноември. загуба от Минесота Тимбъруулвс. След това, Embiid каза репортери, че е дал положителна проба за коронавирус и че „Наистина си мислех, че няма да успея. Беше толкова лошо.”

Декември 13, 2021 – Ембиид пропусна мача този ден срещу Мемфис Гризлис на пътя с болка в дясното ребро. Гризлис доминираха със 126-91, надминавайки 76ers с 23 точки през второто полувреме. Това беше равностойно за третата най-неприятна загуба за сезона за Филаделфия. Ембиид се върна в следващия мач два дни по-късно срещу Хийт, отбелязвайки 17 точки при загуба със 101-96 във Филаделфия.

Jan. 31, 2022 – 76ers решиха да дадат на Embiid почивен ден за почивка. В крайна сметка те победиха, 122-119, след продължения, като вторият страж Тайрис Макси (33 точки) и Харис (31) водеха и помогнаха на Филаделфия да спечели своя пети пореден мач. Embiid се завърна в следващия мач, като отбеляза 27 точки при загуба с три точки срещу Вашингтон Уизардс.

Март 21, 2022 – Ембиид и съотборникът Джеймс Хардън, когото 76ers размениха за предходния месец, и двамата пропуснаха мача, за да си починат, тъй като отборът играеше втория мач от гръб до бек. Но 76ers в крайна сметка победиха със 113-106 у дома над Хийт, които бяха в пълна сила. Ембиид и Хардън се завърнаха в състава в следващия мач на 76ers, като отбелязаха съответно 30 точки и 24 точки при победа със 126-121 над Лейкърс в Лос Анджелис.

Април 14, 2022 – Embiid беше изключен от финала на редовния сезон на 76ers с това, което отборът определи като болка в дясното коляно. Хардън също не игра, тъй като имаше контузия на лявото подколенно сухожилие. Все пак 76ers победиха Пистънс със 118-106, за да завърши с рекорд 51-31 и четвърти поставен в плейофите на Източната конференция.