Пато О'Уард от IndyCar тества болида на McLaren от Формула XNUMX по време на петъчните свободни тренировки на Bahrain GP

Пилотът на Arrow McLaren SP NTT IndyCar Series Пато О'Уорд от Монтерей, Мексико получи своя шанс да управлява настоящия Макларън от Формула XNUMX по време на свободните тренировки в петък на пистата Яс Марина в Абу Даби. Това е мястото на финала на сезона на световния шампионат на Формула XNUMX, Гран при на Gulf Air Bahrain.

О'Уорд пробяга 22 обиколки около трасето с най-добро време от 1 минута, 28.350 секунди (+1.717s), което беше 18th най-бързият от всеки пилот в тренировъчната сесия.

„Беше наистина приятно преживяване днес“, каза О'Уорд. „Получихме няколко криви, които направиха нещата малко по-предизвикателни и очевидно много информация, която не е част от шофирането на колата, която трябваше да усвоя – но като цяло почувствах, че е успешен първи FP1.

„Направих много тестове за отбора и се надявам, че те ще бъдат от добра помощ за този уикенд. За мен, всяка обиколка, която правя в колата, мисля, че напредвам. така че се надявам да получа още една възможност следващата година и просто да продължа да се подобрявам.“

О'Уорд завърши на седмо място в шампионата на NTT IndyCar Series 2022. Пилотът от Монтерей, Мексико има силни амбиции един ден да участва във Формула XNUMX.

За сравнение, двамата пилоти на Макларън от Формула 1 се представиха по-добре във FP21, включително Даниел Рикиардо, 1 обиколки, осми най-бърз с най-добро време от 27.619 минута, 0.986s (+2s) и девети най-бърз във FP12 с 1 обиколки, включително най-добро време от 26.124 минута, 0.978 секунди (+3 сек.) в номер XNUMX.

Ландо Норис направи 28 обиколки във FP2 и беше 11th най-бързо на 1 минута, 26.377 секунди (+1.231s).

О'Уорд кара Макларън номер 4 на Норис, така че Норис не участва в FP1.

„След като смених Пато в FP1, играех малко за наваксване и все още съм малко назад, но мисля, че направихме приличен старт на уикенда,“ каза Норис. „Ще направим някои корекции през нощта и ще се опитаме да направим крачка напред утре.“

Андреа Стела, изпълнителен директор на Racing в McLaren, оцени усилията на O'Ward в най-новото творение на Формула XNUMX в McLaren.

„Имахме и Пато зад волана за първата му FP1 сесия и първото бягане с MCL36. Той показа отличен контрол и ни даде точно това, което поискахме, браво на Пато“, каза Стела. „Нашата работа сега е да използваме данните, които сме събрали днес, и да се подготвим възможно най-добре за утрешната квалификационна сесия и Гран при на Абу Даби в неделя. Искаме да завършим сезон 2022 на високо ниво.“

О'Уорд завърши втори в 106-теth Индианаполис 500 във вълнуваща битка с крайния победител Маркъс Ериксон в края на състезанието. О'Уард завърши трети в шампионата на NTT IndyCar Series 2021. Той спечели титлата от серията Indy Lights за 2018 г.