Мароко е първият в историята африкански отбор в последните четири след победа с 1-0 срещу Португалия

Мароко се защити и след това защити още малко. С две масивни линии пред своя вратар Ясин Буну, мароканците отново бяха доволни да поемат натиска, но когато го пробиха, го направиха с шеметна скорост, често създавайки голяма опасност в последната третина. Това беше планът, който донесе успех срещу Испания и го направи отново срещу Португалия, когато в 42-ата минута Юсеф Ен-Несри вкара победния удар с глава, гол, който изпрати стадион Ал Тумама, марокански градове, региона на Магреб и арабския свят в лудост.

Преди всичко, дори като се вземат предвид амазигите и арабската култура на Мароко, това беше победа за Африка. За първи път в историята континентът има представител във финалната четворка на Мондиала. Нито един отбор от Африка не е достигал отвъд последните осмици на турнира. През 2010 г. Луис Суарес и Уругвай разбиха сърцата на Гана от дузпа. Сенегал беше стигнал до четвъртфиналите през 2002 г., дванадесет години след като Англия изхвърли Камерун от Световното първенство през 1990 г. на същия етап.

Но тук малко наблюдатели бяха дали шанс на Мароко след бурното му натрупване, уволняващо старши треньора Вахид Халилходжич и трудно равенство в първия кръг. И все пак срещу Хърватия, Белгия, Канада и Испания северноафриканците бяха доказали колко страхотна страна имат. Мароко имаше най-добрия резултат в защита на Световното първенство. Напускането на Ромен Саис обаче означаваше, че трима от първите четирима защитници на Мароко отпаднаха от този мач. Колко още можеше да устои Мароко? В едно неистово второ полувреме Португалия се разположи в половината на Мароко, а Кристиано Роналдо се върна като резерва. В крайна сметка, изглежда, Фернандо Сантос нямаше друг избор, освен да се обърне към своя звезден играч.

Натискът върху мароканския ариергард беше безмилостен. Hakim Ziyech беше следващият играч, който лимпна. Мароко беше физически изтощен. Може ли отборът на треньора Уалид Реграги да издържи още 12 минути? Все още не се счупваше. Жоао Феликс пусна дрезгав удар, съчетан с брилянтно спасяване с една ръка от Буну. След това Португалия поиска дузпа срещу Джауад Ел-Ямик. Европейците продължиха да се отдръпват и въпреки това Мароко се защитаваше здраво.

Влезлият като резерва Уалид Чедира беше изгонен, получавайки два бързи картона. Осем минути бяха добавени – осем минути разделиха Мароко от историята на Световното първенство. Неговата защита продължи да се движи в унисон, покривайки, плъзгайки се, борейки се и разочаровайки Португалия. На тъчлинията изражението на Сантос издаваше паника. И след това, докато краката бяха уморени, нервите бяха изтощени и телата бяха празни, реферът Факундо Тело свири последния съдийски сигнал. Облян в сълзи, Роналдо тръгна към съблекалнята, но това нямаше голямо значение. С почти свръхчовешки усилия Мароко надделя. Издръжливостта, смелостта и сплотеността резонираха. Сега един континент имаше свои собствени герои.