Ник Кирьос разстрои защитаващия шампион на US Open Медведев, изхвърли го от номер 1 в класацията

Ще има нов шампион на US Open и нов световен номер 1 – всичко това благодарение на Ник Киргиос.

Пламенният австралиец игра брилянтен тенис и запази малко или много лудориите си под контрол на най-голямата сцена в тениса, като победи световния номер 1 Даниил Медведев със 7-6(11), 3-6, 6-3, 6-2, за да продължи своя първи четвъртфинал на US Open. № 23 Кирьос подобри резултата си до 4-1 срещу Медведев, когото победи и миналия месец в Монреал.

„Ако той играе така, ще видите Кирьос на финала“, каза Джон Макенроу по ESPN.

Победата прекъсна поредицата от 10 победи на Open за Медведев, който преди година сложи край на опита на Новак Джокович да стане първият мъж след Род Лейвър през 1969 г да спечели календарния Големия шлем.

Медведев ще падне от номер 1 в класацията, а поставеният под номер 3 Рафаел Надал остава на първа позиция, за да си върне световния номер 1 за първи път от 2 февруари 2020 г.

Междувременно Кирьос продължава пътя си до финала на Уимбълдън където загуби от Джокович в четири сета като направи бягане в Ню Йорк. След като дълго време беше един от най-талантливите, но слабо представящи се играчи в мъжката обиколка - той беше загубил четири пъти в третия кръг в Ню Йорк и никога не беше печелил мач на стадион "Артър Аш" до миналата седмица - сега той съчетава умствени и физическа издръжливост с огромния си резервоар от талант.

„Беше невероятен мач“, каза Кирьос на Патрик Макенроу на корта. „Очевидно е, че Даниил защитава титлата си, много натиск върху раменете му, но аз играх наистина добре. Играя невероятно през последните няколко месеца.

„Но какво място за това, претъпкана къща в Ню Йорк.“

След това той ще се изправи срещу руския номер 27 в схемата Карен Хачанов, който се наложи в пет сета над номер 12 Пабло Карено Буста. Киргиос и Хачанов са с равен резултат 1 в кариерата си.

Киргиос взе първия сет на много високо ниво в тайбрека, въпреки че ругаеше бокса си, докато ги насочваше да му казват къде да сервира, счупи ракетата му на земята и се заяде със съдията за часовника за сервиране.

В началото на втория сет Киргиос удари топка в задната част на корта, като за малко не уцели фен на първия ред, което със сигурност щеше да завърши с изхвърляне от турнира.

Той поведе с два сета към един с дропшот от форхенд, който Медведев изпревари само за да го вкара в мрежата.

След това той се възползва от пробив за 2-1 в четвъртата част, когато Медведев прати бекхенд с две ръце в мрежата.

Когато Медведев сервираше при 1-3, 30-40, Кирьос поиска подкрепата на публиката, като протегна дясната си длан към феновете. След това той смачка форхенд от кроскорт, който Медведев вкара в мрежата за двоен пробив.

Медведев, който на моменти изглеждаше разочарован от шума, идващ от наказателното поле на Киргиос, след това отпусна рамене и разочаровано удари топка в задната част на корта.

Кирьос затвори мача с ас и след това разтърси ръката на Медведев на мрежата.