Ник Кирьос печели дивия мач на Уимбълдън. Сега може ли да насочи таланта си и да направи дълбоко бягане?

Никога не е имало съмнение относно таланта и атлетичните способности на Ник Киргиос на тенис корта.

Но подготовката на австралиеца, ангажираността с играта и психическата му сила са били основни въпросителни през цялата му кариера.

В дива и забавна афера, Кирьос изигра един от най-добрите мачове в кариерата си в събота на Уимбълдън, нокаутирайки номер 4 в схемата Стефанос Циципас, 6-7(2), 6-4, 6-3, 7-6( 7) след 3 часа, 17 минути, за да преминете към четвъртия кръг.

27-годишният Киргиос подобри резултата си до 4-1 срещу Циципас и следващия път ще се изправи срещу 20-годишния Брандън Накашима, един от четиримата американски мъже в четвъртия кръг.

„Да си тръгваме, по дяволите“, извика Киргиос на тълпата няколко пъти след бързо ръкостискане с Циципас, когото смята за приятел.

По време на мача, Кирьос направи някои неща, които очевидно са Кирьос, включително удар на сервис отдолу, крещи и обиди на съдията и викане на супервайзера. Неговата тактика и поведение изглежда изнервиха Циципас, който самият удари две топки, които едва не удариха фен в един случай и съдия на линия в друг, което го накара да получи нарушение на кодекса в последния случай. Гъркът отправи два удара право към Киргиос по време на мача, и двата за уинърс. Той също се оплака на съдията от поведението на Киргиос и изглеждаше така, сякаш може да се разплаче в един момент.

В крайна сметка Киргиос оцеля и напредна и изглежда, че може да направи дълбок пробег. Той никога не е минавал четвъртфиналите на големи турнири и последното му подобно участие беше на Уимбълдън през 2015 г.

„Удивително е, където и да отида, изглежда, че имам пълни стадиони“, каза Кирьос. "И медиите обичат да пишат, че съм лош за спорта, но очевидно не."

Джон Макенроу, известно лошо момче по онова време, каза след мача: „Страшно е колко добър е той. Това е тъжното в известен смисъл.”

В решителния тайбрек на четвъртия сет, Кирьос показа майсторски клас със своя сервис, като същевременно заби няколко перфектни волета.

„Беше невероятна атмосфера, честно казано се почувствах като фаворит, който влиза“, каза Кирьос на корта. „Играх с него преди няколко седмици, но знаех, че ще бъде труден мач. Той е страхотен играч. Имах собствена тактика и той знае как да играе с мен. Веднъж ме победи и очевидно съм постигнал успех.

„Беше страхотен мач.“

Той добави: „Просто съм супер щастлив, че преминах. Понякога се разочароваше и това със сигурност е разочароващ спорт. Знам, че всички мислите, че можете да играете, но това е много разочароващо и изпитвам огромно уважение към него. Каквото и да се случва на корта, аз го обичам и съм близък с брат му.”

Въпросът сега ще бъде: Може ли да подкрепи това представяне срещу Накашима, който победи номер 13 Денис Шаповалов във втория кръг и спечели мача си от третия кръг над Даниел Галан от Колумбия в два сета.

Ако Киргиос премине този мач, той може да се изправи срещу номер 19 Алекс де Минаур, сънародник австралиец, в четвъртината.

Рафаел Надал, който сега е със 17-0 на големи турнири този сезон, след като победи италианеца Лоренцо Сонего с 6-1, 6-2, 6-4, може да се очертае на полуфиналите.

„[Моята вяра в себе си] винаги е висока“, каза Киргиос. „Аз наистина не играя пълен график на тенис, ако трябва да бъда честен, и мога да покажа някои страхотни изпълнения като това. Така че просто ще си почина, ще се възстановя и ще направя всичко както трябва и се надявам да продължа напред.”

Макенроу нарече поведението на Кирьос „тъжно и красиво в същото време“.

Той имаше някои съвети за Киргиос за напред.

„Човекът може да е невероятен“, каза Макенроу в ефир. „Има толкова много деца, които гледат този мач заради него и са привлечени от спорта, а той е невероятен талант. А извън корта това е съвсем различна история.”

Той добави: „Ако той се ангажира, както всички се надяваме, че ще го направи, по-последователно, той ще бъде фантастичен.“