Бележки от серията от два мача на Кливланд Кавалиърс в Маями

Двата мача в Кливланд срещу Маями Хийт изглеждаха като загрявка в плейофите.v Ето какво се открои от разделянето на Кавс 1-1.

И двата мача бяха уроци по плейофите – но по различни начини

Игра 1, със здрав Гарланд, включваше Cavs, които постигнаха победа със 104-100. Нито един от двата отбора не беше точно силен в атака, като Кавс имаше офанзивен рейтинг от 113, а Хийт офанзивен рейтинг от 107.5. (И двете, за Почистване на стъклото, бяха под средните за лигата спрямо общите резултати за сезона.)

Кавс намериха начин да спечелят по два начина. Първо, те се защитават на високо ниво, ограничавайки Маями до 88.8 офанзивен рейтинг в половината корт. Те също отбелязаха 29 точки от 22 връщания. В игра с тънки маржове, форсирането и капитализирането на оборотите беше разликата. Това беше срещу отбор с оборот в горната половина на лигата, за Почистване на стъклото. Това е впечатляващо.

Второ, Дариус Гарланд беше отличен и вероятно най-добрият играч на Кавс. Донован Мичъл имаше свободна вечер — 18 точки, 7-18 от игра, 1-7 от три. Той имаше само две точки в четвъртата четвърт. Гарланд повече от активизира, засилвайки агресията си и търсейки своя собствен удар по начин, който понякога се колебае. Той завърши с най-добри за отбора 25 точки при стрелба 8-16, което включва оценка 3-6 от три. Той също имаше 7 асистенции срещу само 3 пропуснати топки и беше 6-6 от линията.

Кливланд е 12-7 за сезона, когато Гарланд прави шест или повече наказателни удара. За сезона той отбелязва най-добрите в кариерата си средно 4.8 наказателни удара на мач. Когато набира своята агресия и гледа да стигне повече до линията, Гарланд е най-ефективен. Това дава на Cavs друг начин да вкарват, когато точките се достигат по-трудно. Това ще се случва по-често, когато плейофите започнат следващия месец.

В мач 2, междувременно, Кавс пропуснаха Гарланд. Мичъл имаше 42 точки и изглеждаше, че може да настоява за 50. Но той остана без сили, докато играта продължи с толкова много искания от него и игра 43 минути. След 9-12 първо полувреме, Мичъл имаше 6-18 във второто. Присъствието на Гарланд щеше да позволи на Мичъл още една кратка почивка, от която се нуждаеше.

Защитата на Кливланд също се поколеба, като Хийт имаше офанзивен рейтинг от 122.7 и офанзивен рейтинг на половината корт от 104.7. Нападението на Кавс също беше добро (119.8 рейтинг в нападение, 104.5 рейтинг в половината поле), но не достатъчно добро.

И Мичъл, и Айзък Окоро казаха след мача, че Кавс можеха да бъдат по-физически. Те също казаха, че трябва да имат по-труден живот на най-добрите играчи на Heat, като бъдат физически и тестват границите на това, което съдиите биха определили. Това е правилната идея – както за плейофите, така и за стила на игра на Кливланд.

Кавс са в най-добрия си вид, когато защитата им е заключена и се захранва в нападение. Тази рецепта я нямаше в петък.

Проблемът с фаула на Евън Мобли също повлия на защитата на Кавс, тъй като той игра само 31 минути. В плейофите той ще бъде в диапазона 36-38 и защитата на Кавс е по-добра, когато е на пода срещу извън него. Освен това рядко прави фаулове, така че Забъркването на Мобли в неприятности не е сериозен проблем. Но в петък беше.

Ламар Стивънс узурпира Дийн Уейд

След представянето на Стивънс срещу Селтикс, сега той е в ротацията на Кавс. Дийн Уейд не е.

Докато Стивънс игра 26 и 24 минути в два мача срещу Маями, Уейд игра нула. Дори във втория мач, когато Дариус Гарланд излезе, Седи Осман видя минути вместо Уейд.

Уейд не играе добре, откакто взе минутите, които бяха на Кевин Лав. Стрелбата под 20% от три, откакто Любовта поиска откупуване, не е достатъчно добра. Това ще накара Уейд да остане на пейката в плейофите и тъй като Кливланд затяга ротацията си сега в подготовка за плейофите, това има смисъл сега.

Стивънс, за сравнение, знае кой е той и изпълнява. Той не е спейсърът, какъвто е Уейд (поне когато Уейд прави удари), но се състезава, намалява и има някаква способност да прави удари при набирания на среден обхват. Той също така хвърля открити тройки – нещо, което Уейд не правеше преди да остане на пейката.

Стивънс също може да издържи срещу по-големи крила в защита. Той няма да ги заключи, но ще ги накара да работят и да остане пред тях, за да ги накара да направят оспорван удар. Уейд е добре на тези места, но Стивънс има сила, която помага. Беше забележително да го видя да се съпротивлява срещу Бътлър. Той не извади Бътлър от играта, но беше достатъчно голям, за да попречи на Бътлър да направи трудно издърпване, вместо да влезе, за да започне контакт и да направи фаул. С Уейд на това място, Бътлър щеше да се нахвърли.

Рики Рубио се засилва

Рубио изигра най-високите за сезона 25 минути срещу Хийт петък и затвори мача за Кливланд. Това е знак, че Кавс добавят повече към чинията му.

Но все още е забележително поради това колко предпазливи бяха Кавс с Рубио, откакто дебютира на 12 януари. Той не е играл гръб до гръб този сезон. (Последният за Кливланд е следващата седмица и не е ясно дали Рубио ще играе и в двата мача.) Преди петък най-високият му сезон в минути беше 22 минути в сряда. Включително петък, той бе играл само веднъж повече от 20 минути през целия сезон.

Рубио все още не се е върнал назад — той все още се движи като 32-годишен, работещ с пълна сила след втора ACL година в играта. Неговите офанзивни числа не са добри.

„Той стига дотам“, каза старши треньорът на Cavs JB Bickerstaff по-рано тази седмица. „Хм, знаете ли, отново ще става въпрос за възможности за него и просто, знаете ли, ритъм и време и всички онези неща. Мисля, че той ще продължи да става по-добър, колкото повече минути получава, толкова повече възможности със съотборниците си, толкова повече повторения срещу опоненти и подобни неща. Така че мисля, че той върви в правилната посока, но не мисля, че все още е сто процента Рики.”

Но той знае къде да бъде в защита и играе силно – рамката му му позволява да издържа на задвижвания и превключвания, когато се окаже на крила. Нападението все още трябва да се появи, за да бъде Рубио, от който Кавс имат нужда да бъде, за да удари обшивката им. Но увеличените минути предполагат, че Кавс смятат, че той стига до точка физически, където това е възможно.

Кавс се чувстват предопределени за четвъртия номер

Като изключим нещо неочаквано, Cavs срещу Knicks в мач 4-5 се чувстват затворени.

На четвърто място Кавс водят с 2.5 мача пред Никс – разумна преднина с 13 мача преди края. Кливланд също изостава с 3.5 мача от третия поставен Филаделфия. Кавс се оказват притиснати по средата.

Може да се промени. Въз основа на силата на графика, Cavs имат най-лесния останал график от всички NBA в NBA. 76ers имат третата най-трудна програма; Никс имат осмия най-лесен. Кливланд също приема Филаделфия на 15 март и Никс на 31 март. И двата мача може да имат отражение върху класирането.

Но това щеше да се случи безумно. Когато Кавс загубиха от Хийт на 10 март, 76-ърс победиха Трейл Блейзърс с Джоел Ембийд, който постигна победител в играта. Този ден само допълнително затвърди позицията в плейофите.