Преминаване на факела? Карлос Алкарас, 19, прекратява серия от 25 победи на Рафаел Надал срещу испански опоненти

Някои мачове в крайна сметка са повратни точки в историята на тениса.

Когато Роджър Федерер победи Пийт Сампрас в пет сета в четвъртия кръг на Уимбълдън през 2001 г., това в крайна сметка се разглежда като преминаване на факела от една легенда към друга.

Дали петъчният мач в Мадрид между колегите си испанци Рафаел Надал и Карлос Алкарас също ще се превърне в отминаване на факелния момент, остава да видим, но засега това е историческа победа за 19-годишния, тъй като той стана първият тийнейджър, който някога е победил Надал върху глина.

Докато кралят на Испания седи на корта, Алкарас преодоля контузия на глезена във втория сет, за да сложи край на 25-мачовата, 6-годишна победна серия на Надал срещу колегите си испанци, 2-1, 6-6, 3-1, за да се класира за полуфинал сблъсък със световния номер 10 Новак Джокович в събота. Алкарас удължи победната си серия срещу опонентите от Топ XNUMX до пет.

„Не знам какво да кажа, невероятно е да играеш на този стадион срещу най-добрия атлет в историята на Испания, най-добрия играч в историята на клей,“ каза Алкарас пред Пракаш Амритраж по Tennis Channel. „Беше невероятен мач. Гледането на краля на Испания беше невероятно за мен, никога не съм играл пред толкова велик човек. За мен това е една сбъдната мечта.”

Алкарас влезе в мача с рекорд 0-2 срещу Надал, след като спечели само три мача в мача си в Мадрид преди година. Но той знаеше, че има златна възможност, предвид липсата на игра на Надал. Испанската легенда беше извън игра в продължение на шест седмици поради контузия на реброто и пристигна в Мадрид без почти никаква подготовка на клей.

Алкарас, класиран под номер 9 в света, се подобри до 26-3 през 2022 г. Той спечели три титли, включително Маями Оупън, първата титла от Мастърс 1000 в кариерата му.

Надал, 21-кратният шампион от Големия шлем, който излизаше от 3-часов и 9-минутен мач срещу Дейвид Гофин в четвъртък, сега е 22-2 през 2022 г. с три титли, включително Australian Open.

След този мач Надал каза, че се занимава с „хронична травма на крака“, която го кара да куца „много дни от живота ми“.

В последната точка от третия гейм от втория сет, Алкарас се преобърна, докато бяга отдясно и в крайна сметка завърта десния си глезен и кацна неудобно на дясната си ръка. Той взе медицински таймаут и залепи глезена.

Надал се нахвърли върху слабостта на съперника си и доминира във втория сет.

„Това ме засегна много“, Алкарас каза „Когато загубих втория сет, [просто] си помислих, че мога да се върна, да дам всичко от себе си, да опитам всичко на корта, да се боря до последната топка. Това беше ключът.”

Алкарас не успя в третия сет въпреки контузията. Той проби при любов за преднина с 3-1 и след това задържа сервис, за да приключи мача, като го спечели, след като направи страхотно спасяване в отбрана с бекхенд и след това удари форхенд покрай Надал в мрежата.

„Мисля, че трябва да го направя“, каза той по Tennis Channel за своя мисловен процес след контузията. „Ако пропусна, ако загубя, чувствам, че правя правилните неща. Доволен съм от това, ако го пропусна, но днес го направих и беше невероятно.”

Алкарас сега ще се изправи срещу Джокович за първи път, след като световният номер 1 победи No. 14 Хуберт Хуркач с 6-3, 6-4 и стигна до седмия си полуфинал в Мадрид. Ако Надал спечели, това щеше да означава 59-та среща между него и Джокович.

Световният номер 5 Стефанос Циципас ще се изправи срещу No. 3 Александър Зверев в другия полуфинал от 3:XNUMXч.

Сърбинът удари топката с безмилостна дълбочина, точност и мощ, докато контролираше точките с ударите си от земята, за да напредне след 78 минути и да подобри перфектния си рекорд срещу Хуркач до 4-0.

„Сервирах много добре във втория сет, мисля, че това ме поддържаше жив“, Джокович каза в интервюто си на съда. „Бях доволен от начина, по който конструирах точки. Опитах се да го накарам да тича и да пропусне и като цяло беше добро представяне.

Алкарас може да е следващото голямо нещо в мъжкия тенис и сега ще има златна възможност срещу Джокович, при положение, че глезена му е достатъчно здрав, за да играе на най-високото си ниво.

Джокович стана професионалист през 2003 г., докато Алкарас е роден през 2003 г. Джокович има 84 титли в кариерата, а Алкарас четири.

„Да, развълнуван съм да играя срещу най-добрия играч в света, той е номер 1 в момента“, каза Алкарас по Tennis Channel. „Искам да направя същото, което направи Налбандян преди няколко години.

Аржентинецът е единственият играч, победил Големите 3 на Роджър Федерер, Надал и Джокович в един и същи турнир. Той постигна подвига в Мадрид през 2007 г., когато събитието се играе на твърд корт.

„Ще пиша на Налбандян как го е направил“, каза той в интервюто си на корта.

Що се отнася до срещата с Джокович, той каза по Tennis Channel: „Мога просто да кажа, че ще се боря до последната топка, ще играя моята игра. Ще се насладя на мача и да видим какво ще се случи.'