Пепе става най-възрастният играч, отбелязал гол в нокаутите за Световната купа - Ето кои са другите рекорди, поставени в Катар

Горна линия

Португалската футболна звезда Пепе стана най-възрастният играч, който някога е отбелязвал гол в фазата на директните елиминации на Световната купа във вторник след гола си срещу Швейцария – последният от поредица рекорди и първи турнири в Катар.

Ключови факти

Пепе, който през февруари ще навърши 40 години, отбеляза с a удар с глава след ъглов удар в първото полувреме на мача, довеждайки резултата до 2-0 на полувремето.

Междувременно 19-г Джуд Белингам стана първият играч, роден през 21-ви век, отбелязал гол в мач от Световното първенство по време на мача на неговия отбор от груповата фаза срещу Иран.

Турнирът в Катар включва и първия набор от пълноправни братя и сестри да се състезават за различни отбори, като Иняки Уилямс представлява Гана, а по-малкият му брат Нико Уилямс прави своя дебют на Световното първенство за Испания (братята Уилямс са родени в Испания от баща от Гана и майка от Либерия, а Иняки преди това е играл за Испания).

Френски футболен съдия Стефани Фрапарт ръководи първото изцяло женско съдийско трио в мач от Световната купа за мъже миналата седмица, към което се присъединиха асистентите Неуза Бек от Бразилия и Карен Диас от Мексико, за да ръководят мача между Коста Рика и Германия в четвъртък, ФИФА обявена тази седмица.

Канадският треньор Джон Хердман е първият мениджър в историята на Световното първенство, който е ръководил както мъжки, така и женски отбор на турнирите, след като преди това беше треньор на женския отбор на Нова Зеландия на Световните първенства за жени през 2007 г. и 2011 г.

Когато Катар загуби от Еквадор по-рано този месец, това беше първият път в историята на Световното първенство отбор домакин да загуби първия си мач.

Основен фон

Световното първенство в Катар е първото провеждано някога в Близкия изток и най-скъпото в историята на турнира, като Катар харчи около 220 млрд. долара през последното десетилетие да се подготви, включително изграждането на седем нови стадиона, на които да се провеждат мачове. Поради горещия катарски климат, турнирът е и първият, който се провежда през зимата вместо обичайната лятна програма, която има нарушени клубни състави в други страни. Решението на ФИФА да проведе Световната купа в Катар предизвика противоречия поради спазването на правата на човека в страната и след десетки работници мигранти почина, докато работеше по строителни проекти, свързани със Световното първенство. Служители на Катар и ФИФА също са обвинени в подкуп и корупция в гласуването за провеждане на турнира в страната.

Допълнителна информация

Парите зад най-скъпото Световно първенство в историята: Катар 2022 в числа (Forbes)

Ето колко ще направят американските футболисти от Световната купа въз основа на това колко далеч са стигнали (Forbes)

САЩ побеждава Иран — напредва към осминафиналите на Световната купа (Forbes)