Рафаел Надал изпреварва Новак Джокович в четвъртфиналите, като очаква 14-то Откритото първенство на Франция, 22-ра титла от Големия шлем

Само времето ще покаже крайното значение на последния мач между двама от величия за всички времена в мъжкия тенис.

Ако Рафаел Надал продължи да спечели невероятна 14-та титла на Откритото първенство на Франция и 22-та корона от Големия шлем – което го поставя с два пъти пред Новак Джокович в категорията на шлемовете за всички времена – последният им двубой може да се окаже преломният.

Засега поставеният под номер 5 Надал се класира за полуфиналите на Ролан Гарос благодарение на победата си с 6-2, 4-6, 6-2, 7-6(4) над световния номер 1 в мач, продължил 4 часа, 12 минути и приключи в 1:15 часа парижко време в сряда. Това продължи една минута по-дълго от техните 4 часа и 11 минути полуфинал, спечелен от Джокович в четири сета преди година.

„Това беше много емоционална нощ за мен. Все още играя в нощи като днес”, Надал, който спечели 21-ата си голяма титла на Australian Open през януари, каза на пресконференцията си след мача. „Но това е само четвъртфинален мач, нали? Така че не спечелих нищо. Така че просто [трябва] да си дам шанс да се върна на корта след два дни, да играя още един полуфинал тук в Ролан Гарос. [Значи много за мен."

Надал-Джокович изглежда по-подходящ за финал или може би за полуфинал, отколкото за четвъртините, но Служители на Ролан Гарос поставиха Надал, 13-кратния шампион, номер 5 в съответствие с неговата класация.

Без значение от равенството му, хроничната му травма на левия крак или скорошните му разговори за възможно пенсиониране, Надал продължава да се върти в Париж. „Кралят на глината“ се подобри до 110-3 на Ролан Гарос и ще се срещне с номер 3 Александър Зверев на 36-ия си рожден ден в петъчния полуфинал — не на 19-годишната сензация Карлос Алкарас. Надал е 6-3 срещу Зверев, 4-1 на открити клей кортове.

Джокович, защитаващият титлата в Париж, не беше загубил нито един сет, влизайки в четвъртфинала. Но той вече има три турнира от шлема, откакто спечели неговата 20-та специалност на Уимбълдън миналото лято. Той загуби на финала на US Open от Даниил Медведев докато търси календара Големия шлем и беше тогава депортиран от Австралия преди Australian Open за това, че не е ваксиниран срещу Covid-19.

„Може да е мачът на повратната точка, който определя кой ще бъде считан за най-великия играч на всички времена“, каза бившият номер 1 в света Джим Куриер по Tennis Channel преди мача. „Ако Надал по някакъв начин спечели и продължи да спечели 22, а Джокович никога не стигне дотам, това може да бъде решаващо.

"Просто не знаеш."

59-ата среща между двете легенди беше наситена с история. Той отбеляза първия мач в Отворената ера с участието на двама мъже с 20+ мажори, 1,000 победи в мача и 300 победи в мажори.

Джокович все още води с 30-29 за всички времена, но Надал води с 11-7 в майорите и 8-2 на Ролан Гарос.

В решителния тайбрек от четвъртия сет Надал поведе с 3-0, като получи ранен мини-брейк и след това удари уинър от форхенд от форхенд и направи резултата 3-0.

Когато Джокович опита дроп шут, който уцели мрежата, Надал взе командваща преднина с 6-1 при прекъсвача.

Джокович спаси три мачбола, но след като Надал сервира при 6-4, испанецът завърши рали с бекхенд уинър нагоре. Той срещна Джокович в мрежата и след това вдигна ръце в празнуване към ревящата тълпа.

„Той показа защо е страхотен шампион“, каза Джокович. „Да остане там психически труден и да завърши мача по начина, по който го направи. Поздравления за него и екипа му. Без съмнение той го е заслужил.”

Джокович обикновено е този, който контролира темпото на мача, но той беше в защита от самото начало и изоставаше във всеки от първите два сета, тъй като Надал влезе като приливна вълна и гледаше към крайните точки рано, като разкъса форхенда си линията. Испанецът се възползва от множество точки за пробив (7 срещу 17).

Джокович показа признаци на разочарование по време на мача. В един момент той извика на фена „Млъкни по дяволите“, след като фенът очевидно говореше по време на точка.

По-късно той удари ракетата си в мрежата, когато точка не му върви.

Надал влезе, след като е прекарал още два часа и половина на корта и редовно отбелязва, че хроничната му травма на левия крак го кара да ходи с накуцване „в много дни от живота ми“. Той дори каза тази седмица, че „Всеки мач може да ми е последен на Ролан Гарос“.

И все пак, след като спечели първия сет с 6-2, Надал увеличи напред с 3-0 във втория, преследвайки дроп-шот и спокойно удари уинър от бекхенд в открития корт.

Но Джокович преодоля дабъл-брейк във втория сет и се обедини, за да го спечели, когато Надал удари дълъг форхенд отвътре навън, докато сервира при 4-5.

Надал поведе с 4-1 двоен брейк в третия, когато Джокович отплува с бекхенд по време на рали.

Сервирайки при 5-2, Надал взе сета, когато Джокович удари широк форхенд от кроскорт.

В четвъртия сет Джокович вкара ранен пробив, когато Надал опита дроп-шот от кръстосано поле, който смяташе, че е бил, но беше извикан от съдията.

Сърбинът сервира за четвъртия сет при 5-3, но Надал държеше здраво и спечели брейк с огромен уинър от форхенд отвътре навън, докато публиката изрева одобрително.

„Разбира се, че имаме много история заедно“, каза Надал. „Много важни моменти да играем един срещу друг. Това е истината. В такъв случай винаги е специален мач, играейки срещу Новак.

„Тази вечер [беше] просто мач от четвъртфинал, а не финал… Но все пак супер класически мач и в голям сценарий. Между Новак, Роджър [Федерер], мен – имаме невероятна история заедно, изправени един срещу друг в най-важните мачове от толкова дълго време. Така че това прави нещата по-специални и по-емоционални.”