Съботният световен мач за юноши между Канада и Швеция също е шоукейс на драфта на НХЛ за 2023 г.

Разпределението за плейофите ще бъде решено в събота, в последния ден на кръговото състезание в 2023 IIHF Световно първенство за юноши.

Швеция и Финландия водят своите групи. Но Чехия и Канада са достатъчно близо, за да изпреварят шведите в група А, докато Словакия и Съединените щати са на една ръка разстояние от Финландия в група В.

След като бъдат определени четирите най-добри поставени във всяка група, отборите ще се разделят за четвъртфиналните елиминационни игри в понеделник. Полуфиналите ще се играят в сряда, а мачовете за медали в четвъртък.

Мачът на шатрата в събота ще види защитаващите шампионите от Канада срещу Швеция (6:30 ч. ET). Шведите са единственият непобеден отбор в турнира и са дали само два гола в три мача.

Домакините канадци се спънаха от вратата, като се разстроиха от чехите в първия си мач, но след това стигнаха до големи победи над Германия и Австрия. Канада се нуждае от победа в регламента в събота, за да завърши над Швеция в класирането, но Чехия може да спечели първото място в група А с всякаква победа над Германия (1:30 ч. ET).

И докато целият световен турнир за юноши е богат на перспективи, които ще отговарят на условията за драфта на НХЛ през 2023 г., Канада-Швеция ще бъде от особен интерес за скаутите. Играта ще включва директна битка между може би топ три перспективи в богата на таланти класа, която се очакваше през последните няколко години: нападателите Конър Бедард и Адам Фантили от Канада и Лео Карлсон от Швеция.

В турнир, който обикновено е доминиран от 19-годишни младежи, 17-годишният Бедард е неизменен лидер в резултата през първите пет дни на игра, с шест гола и осем асистенции за 14 точки в три мача.

Неговият съотборник Логан Станковен, избран от втори кръг на Далас Старс през 2021 г., е втори със седем точки. Седем други играчи са наравно с пет.

За сравнение Фантили беше спокоен досега с един гол и две асистенции. Карлсон има две асистенции към днешна дата – и докато се обличаше за победата на Швеция с 3-2 в продълженията над Чехия в четвъртък, той не видя никакво време на лед, тъй като се чувстваше под лошото време. Очаква се той да бъде в състава срещу Канада.

В група B Финландия има преднина от една точка пред Словакия и САЩ, след като спечели два мача и загуби след продължения в първия мач срещу Швейцария. Словаците загубиха в регулиране от финландците, а американците от Словакия.

Съботните мачове ще видят Словакия срещу Швейцария (11:4 ET), докато Финландия се изправя срещу САЩ (XNUMX:XNUMX ET). Всяка победа за Финландия би гарантирала първото място.

Златните медалисти през 2021 г., отборът на САЩ, са останали извън радара досега тази година. Загубата с 6-3 от Словакия в сряда бе завършена с ефективни победи над Латвия и Швейцария. Предстои най-тежкото изпитание в двубоя срещу Финландия.

Американците имат сравнително млад състав и са водени офанзивно от двама избрани от топ пет драфта за 2022 г., Логан Кули (3-ти, Аризона) и Кътър Готие (5-ти, Филаделфия). Специалните екипи бяха силна страна, а в задната част капитанът Люк Хюз беше работен кон. Четвъртият общ избор на Ню Джърси Девилс през 2021 г., Хюз води своя отбор с 22:00 ледено време на мач – въпреки че това е повече от пет минути на мач по-малко от лидера в турнира Топиас Вилен от Финландия (27:23). Двамата ариергарди може да се окажат като съотборници по пътя: Вилен също беше избран от Дяволите през 2021 г., в петия кръг.

С бързото наближаване на средата на сезона в НХЛ и Бедард, който продължава да отговаря или надхвърля главоломно високите очаквания, скоро ще започнат да се увеличават спекулациите за това кои отбори ще бъдат най-добре позиционирани, за да се справят с тазгодишния много ценен първи избор.

Чикаго Блекхоукс бяха най-агресивните в надпреварата си към дъното този сезон. Те са 1-9-0 в последните си 10 мача, което ги измести на последното място като цяло. Очаква се също, че те скоро ще влязат в дискусии за това дали да се преместят от последователите на франчайза Патрик Кейн и Джонатан Туус, които и двамата ще станат неограничени свободни агенти това лято, преди крайния срок за търговия на 3 март.

Но Кълъмбъс Блу Джакетс държат Блекхоукс в полезрението си. Губещи от седем поредни, те са само с две точки напред до 30 декември, с рекорд от 10-22-2 за 22 точки. Генералният мениджър Ярмо Кекалайнен вероятно не си е представял отбора си на тази позиция, когато се приземи ценен свободен агент Джони Годро миналия юли. Но с награда като Бедард, която е потенциално достъпна, той може да бъде добре обслужен да продаде всички играчи, които може, в крайния срок и да направи съгласуван натиск за последното място.

Същото, Анахайм. С 24 точки в 37 мача, Патиците имат същия процент точки като Сините якета – и само три победи в регламента през целия сезон. Анахайм също събра хубав списък от млади таланти през последните няколко години, включително Мейсън Мактавиш – MVP на Световния турнир за юноши през 2022 г. миналото лято и съотборник на Бедард в отбора за златен медал на Канада.

През ноември, Бедард на име Мактавиш като съотборник, с когото най-много би искал да започне кариерата си в НХЛ — и може просто да сбъдне желанието си.

Въз основа на най-новите лотарийни правила на NHL, Ducks биха имали 11.5% шанс да спечелят първия общ избор от текущата си позиция, на Tankathon. И докато всичките 16 отбора, които не участват в плейофите, ще участват в лотарията за проекта, нито един отбор не може да се придвижи с повече от 10 места. Така че само долните 11 се борят за номер 1.

Отборът на последното място ще има 25.5% шанс да вземе първо място в Нешвил следващия юни. И този избор може да доведе до поколение талант със силата да промени съдбата на франчайз.