Танер Грей, шампион на NHRA, си поставя високи цели в Наскар

Танер Грей винаги е обичал състезанията с бордови автомобили. Но като тийнейджър той също развил страст към ревове по плъзгаща лента с прекомерна скорост.

В крайна сметка Грей стана най-младият шампион на NHRA на 19 години. През 2018 г. роденият в Ню Мексико спечели титлата на NHRA Pro Stock. Той спечели 13 от 48 състезания в NHRA, като осем от тези победи идват в шампионския му сезон.

Но Грей искаше да се състезава в Nascar и той напусна удобния свят на драг състезанията за предизвикателство, различно от всяко друго.

„Най-голямото нещо е, че са на 180 градуса различни“, каза Грей. „Психическият аспект също е такъв. Преминавате от състезание за шест секунди в драг състезание и състезание с един друг човек до два часа срещу 40 други момчета. Повече от всичко това е психическият аспект.

„Не се занимавах много със състезания с серийни коли, преди да сменя, така че трябваше да науча колите, как карат и всичко, което идва с тях.“

Грей, който сега е на 22, е в третия си сезон на пълен работен ден, участвайки в Световната серия на камиони Nascar Camping за David Gilliland Racing. Той е на най-добрия си старт досега, като спечели три топ 10 в първите четири състезания тази година.

„Имаме Джери Бакстър и той постигна много доста силни печалби на всички наши камиони“, каза Грей. „Преобръщаме програмата. Имаме много добри хора в DGR. Оттам идват нашите силни бягания. Когато се обградите с хора, които са по-добри и са в спорта от дълго време, това ме кара да се засилвам и да бъда по-добър. Надяваме се, че продължаваме да ставаме все по-добри през целия сезон.”

Грей е подкрепен от Ford Performance, както и неговата съотборничка от DGR Hailie Deegan. Партньорството позволява на Грей да използва симулатора на Ford, както и да се учи от някои от най-добрите пилоти на синия овал.

Опитът от работата с Ford също се отразява на пистата. Ford Performance често е на камион № 15 на Грей, служейки като негов основен спонсор, откакто за първи път започна да се състезава в Nascar, въпреки че Black's Tire се присъедини към камиона № 15 в Дейтона тази година.

„С Ford беше абсолютно невероятно да се работи“, каза той. „Те отвориха обятията си не само за мен, но и за всички, които са дошли в DGR. Основният им фокус е „Какво можем да направим, за да ви помогнем да бъдете по-добри?“

„От производителя това е правилният манталитет. Ходим на симулатора всеки понеделник и те са на нашите състезателни срещи след уикенда, за да обсъдят как е минало. Те бяха наистина ангажирани с мен и с брат ми. Беше страхотно да се работи с тях.”

До началото на сезон 2022 Грей несъмнено се бори в Наскар. Той отбеляза четири топ петици и осем топ 10 в новия си сезон преди две години. Но 2021 г. беше по-лошо от очакваното, само с една топ пет и чифт топ 10, общо среден резултат от 22.3.

Докато Грей се опитва да спечели първото си състезание от серията камиони, натискът е наличен. Той вярва, че може да свърши работата и 2022 г. е годината за него да се докаже.

„Имам лоша склонност да победя самочувствието си и след това попадам в коловоз и е трудно да се измъкна. Когато дойдох от драг състезанията, току-що спечелих шампионат и печелех състезания. Спечелих 33% от състезанията, които участвах, което е доста високо в състезанията.

„Да се ​​обърнеш и да направя нещо, което чувствах, че е много по-предизвикателно и ти не печелиш, това прави нещата трудни. Когато тичаш добре, това помага. Това е спорт нагоре и надолу. Когато направих промяната, знаех, че ще бъде трудно."

С място в плейофа на линия, Грей е подготвен за останалата част от годината. Импулсът е на страната на отбора с номер 15 и той вярва, че това е неговата година.

В четири състезания Грей заема пето място в битката за шампионата на редовния сезон. Серията се завръща на писта Мартинсвил в четвъртък, мястото на най-добрия му финал от 2021 г.