Далас Маверикс се борят да завършат мачовете

Далас Маверикс не може да затваря мачове. Събота вечер Далас видя преднината от 16 точки пред Оклахома Сити Тъндър с 5:41 до игра в четвъртата четвърт, която се изпари пред очите им. Маверикс загубиха след продължения със 117-111

Подобен сценарий се разигра този сезон при трите загуби на Далас. Те изграждат преднина, свалят крака си от газта и намират начин да изкашлят игрите. Ако Маверикс не могат скоро да развият инстинкт за затваряне, те ще продължат да пропиляват възможностите.

„Вижте само [как] имаме страхотни възможности, но просто пропускаме удари“, каза старши треньорът на Маверикс Джейсън Кид след загубата от Тъндър. „Ние не играем никаква защита и това е голяма част от нашия проблем. Без значение кой затваря играта, ако не получите спирания или просто оставите топката да се движи и ако не защитите боята, трудно е в тази лига.“

Кид отиде със състав от Лука Дончич, Спенсър Динуиди, Реджи Бълок, Дориан Фини-Смит и Крисчън Ууд за последните 3:42 на четвъртата четвърт. Влизайки в играта, Ууд, когото Кид е решен да задържи в ролята на Шести човек, е играл само осем минути с тази група.

Въпреки малкия размер на извадката, през тези осем минути съставът имаше офанзивен рейтинг от 138.9 и дефанзивен рейтинг от 100. Тези числа не се преведеха срещу Оклахома Сити, тъй като Тъндър затвори последните минути на четвъртата четвърт със 17- 2. Кид не беше впечатлен от резултата.

„Не отидохме с Тими (Хардауей младши) тази вечер. Оставихме C-Wood там с тази група и не вървеше добре от двете страни и това е нещо, в което трябва да сме по-добри. Мисля, че се тревожим за атаката, но ние поехме контрола над този мач и с шест минути до края нещата започнаха да се развиват по друг начин. Просто не завършихме.”

Съставът, който затвори мача, вече е играл 12 минути заедно този сезон и има офанзивен рейтинг от 103.8 и дефанзивен рейтинг от 134.8. Кид бързо посочи, че играта на Ууд в губещия състав не работи, но Ууд не беше единственият проблем за Далас.

Въпреки че попълни резултата в кутията с втория си пореден трипъл-дабъл, отбелязвайки 31 точки, 16 борби и 10 асистенции, Лука Дончич игра слабо. След като показа някои качествени дефанзивни изпълнения този сезон, Дончич изглеждаше проверен от тази страна на топката.

Въпреки това, той все още имаше възможност да спечели играта в редовното време, но пропусна 17-футовия федейуей скок. Той завърши вечерта, фалирайки в продълженията, с плюс-минус минус-25. Той беше на пода през цялата серия на Thunder, за да изравни играта в четвъртата и да поведе в продълженията.

„Зависи от мен“, каза Дончич. „Не съм ръководил отбора. Не съм правил удари. Тази игра е за моя сметка. Не направих това, което [трябваше] да направя, за да спечеля.”

Загубата на близки игри толкова рано се превръща в обезпокоителна тенденция. Thunder не са бутачи, след като победиха Los Angeles Clippers два пъти седмично, но те не са претенденти. Нито пък Ню Орлиънс Пеликанс, когато Зион Уилямсън, Брандън Инграм и Хърб Джоунс. И все пак, Пеликаните с недостатъчен персонал по същия начин победиха Маверикс.

Дори загубата за откриване на сезона срещу Финикс Сънс беше ужасна. Докато Слънцата изглеждат подготвени да се върнат към следсезона, Маверикс водеха за 41 минути и задушиха преднина от 22 точки.

Ако има един успех в края на мача, на който Далас може да се надява, това е тяхната победа със 129-125 продължения срещу Бруклин Нетс. Въпреки че Маверикс не трябваше да оставят мача да стигне до продължения, те успяха да се наложат в допълнителния фрейм и да намерят начин да спечелят.

Сезонът е все още млад и е ясно, че Кид все още бърника в съставите, работейки по своя сценарий, за да види какво работи и какво не работи. Но по-рано, отколкото късно, той ще трябва да сглоби продукт на пода, който може да изгражда и задържа потенциални клиенти, вместо постоянно да ги изхвърля.

„Когато погледнете в началото на сезона, ние имахме предни позиции в четвъртия и ги раздаваме“, каза Кид. „Това е нещо, което трябва да разгледаме. Разглеждаме различен състав, затваряйки играта; просто не мина добре.”