Стимулите за страните от Серия А Ювентус и Рома да напреднат в Лига Европа на УЕФА

Днес Домът на европейския футбол в Нион, Швейцария беше домакин на Европейска лига на УЕФА равенство, като два италиански отбора, Ювентус и Рома, се включиха, за да открият следващия си съперник в осминафиналите на турнира.

Ювентус ще се бие с Фрайбург от Бундеслигата, докато хората на Жозе Моуриньо ще се изправят срещу Реал Сосиедад от Ла Лига.

И двете страни от Серия А са силно стимулирани да напредват в състезанието и да събират наградите, които идват с вдигането на втория най-важен сребърен купон в Европа.

В четвъртък вечер Ювентус спечели място в 16/3-финалите на Лига Европа на УЕФА, благодарение на победата с 0-1 над отбора на Лига XNUMX ФК Нант.

На "Стад дьо ла Божоар" аржентинският нападател Анхел ди Мария попадна в светлината на прожекторите, като записа хеттрик, който включваше впечатляващ удар с левия крак само четири минути след началото на мача.

Няколко минути по-късно Ди Мария едва не отбеляза нов класен гол с удар отзад, но брилянтният му опит бе спасен на голлинията от игра с ръка на защитник на ФК Нант. Ел Фидео, както винаги е бил известен в аржентинската футболна общност, се засили до дузпа, реализирайки от 12 ярда и давайки двоен аванс на своя отбор. Той завърши своя личен хеттрик с глава през втората част.

„Ди Мария е истински шампион“, каза старши треньорът на Ювентус Масимилиано Алегри в интервю след мача за Скай Спорт, като изрази цялото си възхищение от шампиона от Мондиал 2022. "Той вижда неща, които другите не виждат."

Ремито в Нион изправи Ювентус срещу германския Фрайбург. Първият мач, който ще се проведе на 9 март, ще бъде първият международен сблъсък между двата клуба.

По-късно снощи, Рома се би с РБ Залцбург на Стадио Олимпико, започвайки от общ резултат 1-0 в полза на действащия шампион на Австрийската футболна Бундеслига. От самото начало Giallorossi показаха невероятна решителност да се върнат от пасива от един гол, задавайки темпото на мача и отбелязвайки два гола през първото полувреме.

Най-вдъхновеният играч вероятно беше крайният бек Леонардо Спинацола, чието темпо се оказа просто непосилно за отбранителната линия на РБ Залцбург: възползвайки се от неговото ускорение, италианският национал премина покрай опонента си в два случая, за да нанесе точни центрирания, които бяха натикани в мрежата от удар с глава на Андреа Белоти и удар от воле на Пауло Дябла с левия крак съответно за първия и втория гол на Рома.

Старши треньорът Жозе Моуриньо, който миналата година изведе Рома до първата победа в историята Лига за конференция на Европа на УЕФА издание, изрази много оптимистични чувства относно победата на своя отбор с 2-0 и настоящата форма.

„Това беше красив отбор на Рома, който спечели важен резултат, но също така се представи на всички нива“, каза португалският мениджър Скай Спорт след мача.

За предстоящия осминафинален мач Рома е изтеглен срещу Реал Сосиедад, който в момента се радва на забележителна форма, тъй като е трети в таблицата на Ла Лига след испанските гиганти Барселона и Реал Мадрид.

И Ювентус, и Рома са мотивирани да преследват трофея на Лига Европа на УЕФА, който сам осигурява над 15 милиона долара от наградния фонд. Също толкова важно е, че носителите на купата печелят директен достъп до Шампионската лига на УЕФА следващата година, водещото футболно състезание в Европа и най-доходоносното.

Ювентус, който наскоро падна до седмо място в Серия А след a Приспадане на 15 точки, едва ли ще преодолее разликата от 12 точки, която ги дели от зоната на Шампионската лига на УЕФА. Междувременно Рома е в ожесточена надпревара срещу някои от най-оборудваните отбори в Италия – а именно Интер Милано, Милан, Лацио и Аталанта – за осигуряване на едно от трите оставащи места в Шампионската лига на УЕФА.

Като се има предвид високата степен на конкуренция, пред която са изправени Ювентус и Рома на вътрешния пазар, и двата клуба вероятно ще инвестират голяма част от енергията си в Лига Европа на УЕФА, преследвайки престижен международен трофей и ползите, произтичащи от него.