Сиксърс трябва да разберат как да увеличат Тайрис Макси

Гардът на Philadelphia 76ers Tyrese Maxey започна сезон 2022-23 в НБА, изглеждайки като една от изгряващите млади звезди на лигата, но през последните няколко месеца имаше влакче в увеселителен парк.

В средата на ноември Макси получи контузия на крака, която го извади от игра за месец и половина. Той за кратко се върна в стартовия състав на Sixers след завръщането си в края на декември, но старши треньорът Док Ривърс избра да го премести на пейката след шест мача и го замени с Де'Антъни Мелтън. Макси остана там през следващия месец и половина, с изключение на два старта на място, в които центърът на звездите Джоел Ембийд отпадна.

Един от тези спот стартове дойде миналата сряда вечер срещу Маями Хийт. Макси записа 27 точки при стрелба 10 от 17 (включително 4 от 7 от дълбочина), седем асистенции и четири борби при победната победа на Sixers. Една вечер по-късно, дори когато Ембийд се завърна в титулярния състав, Ривърс отиде с Макси срещу Мелтън срещу Далас Маверикс. Оттогава Макси остава там.

Независимо от това дали Maxey остава в стартовия състав или се връща на пейката, надеждите на шампионата на Sixers този сезон се основават на това как най-добре да го оптимизират.

Maxey започна страхотно преди контузията си, отбелязвайки средно 22.9 точки, 4.4 асистенции, 3.5 борби и 2.9 тройки за 36.4 минути на мач, докато стреляше 46.2 процента като цяло и 42.2 процента от дълбочина. След преместването му на пейката той падна до 17.4 точки, 2.9 асистенции, 2.5 борби и 1.9 тройки за 30.1 минути на мач, докато стреляше 45.3 процента като цяло и 37.0 процента от дълбочина.

Преди почивката на мача на звездите Макси призна пред репортери, че приспособяването към новата му роля е било психическа борба.

„Имах тежка миналата седмица, човече“, каза Макси. „Просто грубо и психически, не играх добре. Вчера имах разговор с родителите ми за около час и половина и някак си извадих всички емоции, които трябваше да изляза. Казах на треньора Док, казах на [помощник-треньор] Сам [Касел], че съм човек и трябва да го пусна. След като го пуснах, му казах, че ще бъда най-добрата версия на Tyrese, която мога да бъда до края на тази година.

Отвъд умствените препятствия на приспособяването към нова роля в движение, Maxey също трябваше да се върне към това да бъде основен създател, когато излезе от пейката. Той изпълни тази роля за Sixers през миналия сезон преди пристигането на Harden, но това, че до голяма степен беше обвързан с минутите на Embiid, помогна за облекчаване на това бреме.

Тази година Sixers се опитаха да накарат Maxey да носи резервни тежки единици, за да поддържат Harden и Embiid сдвоени колкото е възможно повече. Те обаче са надминати от 0.4 точки на 100 притежания с Maxey на пода и Embiid и Harden извън, което предполага, че не трябва да продължават тази стратегия, когато плейофите започнат.

На теория Макси трябва да излезе от пейката и да му даде няколко минути всеки мач, където той може да бъде основната фокусна точка в атака. Въпреки това, той може да има още по-голяма стойност за Sixers като второстепенна опция заедно с Embiid и Harden, които избутват защитите отвъд точката им на счупване.

Когато Maxey играе с Embiid, Harden, PJ Tucker и Tobias Harris, Sixers превъзхождат опонентите си с 16.7 точки на 100 притежания. Те получават средно 125.7 точки на 100 притежания в атака и допускат само 109.0 на 100 в защита. С Melton на мястото на Maxey, Sixers превъзхождат опонентите си само с 6.7 точки на 100 притежания и имат по-лош рейтинг в атака (121.3) и рейтинг в защита (114.5).

Ривърс наскоро призна, че способността за подаване на Хардън и разстоянието, осигурено от другите титуляри на Сиксърс, помагат на Макси да отвори полето.

„Слушайте, не мисля, че Макси не е бил [агресивен],” каза Ривърс след загубата на Сиксърс от Хийт на 27 февруари. „Просто не мисля, че е имало много място за него. Тази вечер той имаше повече място, защото имаше Тобиас на пода с него и Джеймс на пода. Джеймс го нагласява, така че реших, че това е добре за него.

Цифрите потвърждават това.

Тази година 67.8% от Maxey направиха удари за две точки са били подпомогнати когато дели пода с Хардън. Това пада до 28.6% в минутите, в които той не играе заедно с Хардън, което е най-голямата разлика от всеки играч на Sixers. Макси също е бил по-ефикасно от диапазон от две точки с Хардън на пода (53.9%), отколкото без (48.5%).

Същото важи и за стрелбата му за три точки. Когато Maxey споделя пода с Harden, 87.1% от направените от него се утрояват са били подпомогнати. Когато играе без Хардън, само 54.0% от неговите отбелязани тройки са асистирани. Той също стреля 43.4% от дълбоко заедно с Хардън и само 37.9% с Хардън извън пода.

Преди Хардън и Макси да получат съответните си контузии в началото на сезона, те се регистрираха 247 минути заедно в първите девет мача на Sixers (27.4 минути на мач). След преместването на Maxey на резервната скамейка в средата на януари те похарчиха 300 минути един до друг в следващите 17 мача (17.6 минути на мач).

Ако играта заедно с Harden е ключът към оптимизирането на Maxey, Sixers трябва да измислят начини за по-добро подреждане на минутите си, независимо дали Maxey започва или излиза от пейката.

„Единствената разлика за мен, очевидно, е, че когато играеш с Джеймс, това му помага“, Ривърс заяви пред репортери за Макси след победата на Сиксърс със 133-130 над Милуоки Бъкс в събота вечер. „Когато не го стартираш, е много трудно да му осигуриш високи минути. С това се борехме. Това не означава да го започвам всяка вечер, но е трудно.”

Решението може да е относително просто. Maxey трябва да прекара повечето (всички?) минути с поне един от Embiid или Harden на пода. Тъй като Хардън е далеч най-добрият плеймейкър в отбора, той трябва да закотви съставите на резервната скамейка. Сдвояването на Хардън с дълги, разрушителни играчи като Де'Антъни Мелтън, Джейлън Макданиелс и Пол Рийд може да даде възможност на Сиксърс да играят и предпочитания от него дефанзивен стил с промяна на всичко.

Когато Maxey играе с Embiid и без Harden, Sixers надминават опонентите си с 10.8 точки на 100 притежания. Когато Хардън играе без Хардън и Ембийд, Сиксърс превъзхождат опонентите си с 6.2 точки на 100 притежания. Най-големите проблеми са минутите на Maxey без Embiid или Harden и минутите без трите (минус-6.2 нетен рейтинг), последното от които никога не трябва да се случва в плейофите (ако здравето позволява).

Увеличаването на Embiid, Harden и Maxey ще бъде критично за шансовете на Sixers за титлата тази година. Съчетаването на минутите на Макси с Ембийд и Хардън и Хардън да помага да поддържат тежките състави на пейката изглежда е най-добрият начин да го направят.

Освен ако не е отбелязано друго, всички статистически данни чрез NBA.com, PBPS статистика, Почистване на стъклото or Референция за баскетбол. Цялата информация за заплата чрез Spotrac or Бебе. Всички коефициенти чрез Спортна книга FanDuel.