Историческият сезон на Tulane надмина най-големите постижения на FBS през 2022 г

Преди Уили Фриц да пристигне през 2016 г., Тулейн за последно имаше последователни печеливши сезони през 1997 г. и 1998 г. с Шон Кинг като куотърбек.

Само веднъж Зелената вълна се появи в последователни игри с купа и това бяха съответно през 1979 и 1980 г. под ръководството на Лари Смит и Винс Гибсън. Тюлейн е играл в четири мача за купа през последните пет сезона, включително три поредни от 2018 до 2020 г. Загубата от Невада в известната купа за картофи в Айдахо през 2020 г. предотврати това, което щеше да бъде трети пореден печеливш сезон, тъй като отборът на Фриц завърши 6-7 .

Зелената вълна завърши един запомнящ се сезон 2022 със запомнящо се завръщане, побеждавайки USC в Cotton Bowl. Крайният резултат беше оценка 12-2, последвана от кампания 2-10. Нито един отбор във Football Bowl Subdivision никога не е печелил 10 мача повече от предишния сезон. Като пресмятаме числата в колоната за загуби, разлика от осем, обратът този сезон беше девет мача.

Водени от Зелената вълна, ето най-големите промени за 2022 г.

Tulane 9-Game Turnaround (2021: 2-10/2022: 12-2)

Сезон 2021 започна трудно с изгонването на Тулейн и преместването на два домакински мача поради урагана Айда. Нещата не станаха по-лесни за отбор, който загуби осем поредни загуби в един момент, с пет от пораженията с поне 18 точки.

Зелената вълна повече от компенсира разочароващата 2021 г. С много титуляри назад, включително куотърбека Майкъл Прат и бягащия бек Тайдже Спиърс, те започнаха с 3-0, което включваше победа със 17-10 в Канзас Стейт, най-малко точки Дивите котки отбелязаха гол през целия сезон.

Зелената вълна получи удар в колоната за загуби, когато падна от гостуващата Южна Мис преди победа с 27-24 в първата им среща на Американската атлетическа конференция в Хюстън. Тюлейн изравни резултата в последната минута на четвъртата четвърт и я спечели в продължението. Оттук нататък всичко тръгна за отбор, който спечели осем от девет тилта в конференцията, включително шампионска победа над UCF, която нанесе на Green Wave единственото поражение в конференцията през редовния сезон.

Като най-високо класираният (№ 16) отбор от групата на петимата в крайното класиране на CFP, Тюлейн напредна до купата на New Year's Six и продължи да пише история в Арлингтън. Те завършиха под номер 9 в AP.

6.5 TCU (2021: 5-7/2022: 13-2)

Гари Патерсън прекара почти две десетилетия, водейки Horned Frogs до безпрецедентни висоти, преди да бъде освободен в края на миналия сезон, втората кампания на програмата 5-7 за три години. Сони Дайкс се премести на 40 мили на запад през Metroplex, оставяйки SMU да поеме TCU. Никой не можеше да очаква това, което последва: сезон с 13 победи и участие в национален шампионат.

Докато Дайкс получи своята част от отличията за треньор на годината, Макс Дъгън беше лицето на отбор, който ръководеше таблицата през редовния сезон. Това, което е интригуващо за годината, която Дъган имаше, е, че той беше не е началният куотърбек на TCU за откриване на сезона. Работата беше на Чандлър Морис, който получи контузия на крака през второто полувреме на първия мач в Колорадо. Duggan дойде да ръководи няколко удара за отбелязване на точки и продължи да има сезон, в който беше втори в гласуването на Heisman.

Загубата в продължения от Канзас Стейт в шампионата на Big 12 не попречи на TCU да се появи за първи път в CFP. Рогатите жаби се възползваха от грешки, като победиха Мичиган на полуфинал преди катастрофата срещу Джорджия в мача за национално първенство, което беше първият път, когато програмата игра за всичко от спечелването на националната титла през 1938 г. с победителя от Heisman Дейви О'Брайън на защитник. Победителят от Дейви О'Брайън за 2022 г. като най-добрият куотърбек на нацията? Макс Дъган.

6.5 Вашингтон (2021: 4-8/2022: 11-2)

Последователните загуби на пътя през октомври от UCLA и щата Аризона бяха единствените неуспехи на Huskies в първия сезон на Kaleb DeBoer в Сиатъл. Беше сезон, който завърши с победа над Тексас в Alamo Bowl.

Хъскитата бяха забелязани през ноември, когато победиха Орегон Стейт и Орегон в последователни седмици. И двата отбора имаха сезони с 10 победи. Здравият Майкъл Пеникс, който се прехвърли от Индиана, беше лидер в нацията по общо нападение, докато се класира на второ място в пасовете.

Вашингтон, който изигра само четири мача през разрушената от вируси 2020 г., излизаше от объркана 2021 г., която включваше стрелба на треньора Джими Лейк.

6 Троя (2021: 5-7/2022: 12-2)

Първият сезон на Джон Сумрал като старши треньор изглежда не можеше да мине по-добре. Асистент под ръководството на Нийл Браун за три сезона (2015-17) в Трой, Съмрал се завърна в родната си Алабама, след като служи като помощен координатор на защитата в Кентъки. Той нае няколко от троянските ветерани, така че имаше някои познати лица, с които да предаде посланието си, след като програмата беше заседнала на пет победи всеки от предходните три сезона.

Троянците успяха да започнат трудно с 1-2, което включваше загуба в Ole Miss и загуба в Appalachian State на Hail Mary, зад гърба им доста бързо. Победа срещу гостуващия Маршал беше първата от 11 поредни победи. Това беше участък, включващ победа в шампионата Sun Belt над Coastal Carolina и Cure Bowl над шампиона на Conference USA UTSA.

Троянците, които влязоха в този сезон, след като бяха класирани само веднъж, за цялата една седмица през 2016 г., влязоха в сезона на купата, класирани както в анкетите, така и в CFP. Те отбелязаха номер 19 в окончателното проучване на AP.

6 USC (2021: 4-8/2022: 11-3)

Троянците се покачиха до 4-8 през 2021 г., след като Клей Хелтън беше пуснат след загуба от Седмица 2 от Станфорд. Няколко дни след неуспеха в края на сезона в Кал, Линкълн Райли беше посрещнат в Южна Калифорния с отворени обятия. Множество трансфери се включиха, включително победителят от Heisman Кейлъб Уилямс и носителят на наградата Biletnikoff за 2021 г. Джордан Адисън.

Само една загуба в последната минута в средата на сезона от Юта развали перфектния редовен сезон. Ютите отново застанаха на пътя в шампионската игра на Pac-12, която изхвърли троянците от CFP. Те все пак отидоха на новогодишната купа Six, която изглежда бяха заключили само за да издуха късната преднина от 16 точки на Tulane в Cotton Bowl.

В по-широката картина това беше страхотен сезон за програма, която спечели 11 мача за първи път от 12-1 в печелившия сезон на Rose Bowl през 2008 г. под ръководството на Пийт Карол.

6 Охайо (2021: 3-9/2022: 10-4)

Приносът на Франк Солич към програмата не може да бъде надценен и той продължава да се усеща. Най-печелилият треньор на MAC за всички времена (115 победи) се оттегли през лятото на 2021 г. с офанзивен координатор Тим Албин, който пое поста. Албин за първи път работи под ръководството на Солич в Небраска преди 20 години, преди да се събере отново в Атина през 2005 г. След тежката 2021 г., включваща три загуби с разлика от три точки или по-малко, Албин изведе Бобкетс до 10 победи, за да изравни рекорда на програмата от 1968 г. и 2011 г.

Охайо трябваше да се справи в мача за титлата на MAC и Аризона Боул без куотърбека Къртис Рурк, който беше шести в национален мащаб по ефективност на подаването. След като загубиха от Толедо в първенството на конференцията, Бобкатс се върнаха с победа в купата за продължения срещу Уайоминг. Това беше доста драматичен завършек на един запомнящ се сезон, тъй като Натаниел Вакос проби поле от 56 ярда с четири секунди до края на четвъртата четвърт, за да наложи продължение.