Баскетболът на САЩ си осигури място за четвъртфиналите на Световната купа на ФИБА

С победата си със 77-63 над Китай Съединените щати си осигуриха място на четвъртфиналите на Световната купа на ФИБА за жени. Победата също така ги прави единственият останал непобеден отбор в група А. Мачът срещу Китай в събота отбеляза първия път, когато САЩ имаше пълен състав поради ограничената писта между края на сезон 2022 на WNBA и върха за Световното Купа в Сидни, Австралия.

ПОВЕЧЕ ОТ ФОРБИБаскетболът на САЩ отпадна преди откриването на Световната купа на ФИБА

A'ja Wilson, последният играч, който пристигна, загуби водещите в отбора 20 точки и събра осем борби от пейката при победата. Съотборничката на Уилсън в Las Vegas Aces и друга шампионка на WBA за 2022 г. Челси Грей пое задълженията на пойнтгард и отчете 12 точки, шест борби и три асистенции в първия си старт.

„Чувствах се страхотно“, каза Грей за победата на пресконференцията след мача. „Беше като момент като „Аааа“, да се върна в Джърси на САЩ, сякаш се чувства добре. Има друго ниво на поставяне на това и да видиш някои познати лица и сега да не играеш срещу тях и да можеш да им подадеш топката е прекрасно. Така че беше добре, беше добре. Харесвах всяка секунда от него“, добави Грей.

Алиса Томас, нападателка на Кънектикът Сън, която отчете два последователни трипъл-дабъла във финалите на WNBA, беше една от тези играчи. Томас беше третият играч на САЩ с двуцифрен резултат (12 точки) и добави осем борби и пет асистенции за 32-те водещи минути на терена за отбора си.

С играчи като Уилсън, Грей и Томас обратно в националния отбор, други играчи трябваше да отстъпят място за своите минути. Например, гардът на Ню Йорк Либърти Сабрина Йонеску не видя корта в третия мач от първия си турнир за старши национален отбор на САЩ по баскетбол. В допълнение, Бриона Джоунс (Connecticut Sun) и Шакира Остин (Washington Mystics) не игра с Уилсън обратно.

Едва ли е изненада да видим, че американският баскетбол се фокусира върху своите ветерани играчи. Въпреки това е от съществено значение играчите, от които се очаква да се активизират във фазата на елиминациите, интегрирани в ротацията с напредването на турнира. Рийв продължава да е много похвален за нейния списък и групата от играчи, които се състезаваха в тренировъчния лагер на САЩ по баскетбол, проведен в Лас Вегас преди Световното първенство.

„Сглобяването на окончателния списък очевидно беше малко по-голямо предизвикателство за нас. И не мога да кажа достатъчно за групата, която някак ни изведе до началото - групата във Вегас, знаете, по-големият басейн. Всички бяха толкова ангажирани да се уверят, че това е успех за нас“, каза Рийв.

„Привличането на всичките ни играчи тук означава, че се надяваме, че не е нужно да прекалявате с минутите, особено толкова трудно, колкото този брой игри в ограничен брой дни (ще бъде). И така, ние се опитахме да се съобразим с това, знаете ли, днес и намерихме различни състави, които харесахме и просто експериментирахме... ще ставаме все по-добри и по-добри в това по отношение на ротациите и гарантиране, че минутите са разпределени, “, добави Рийв.

Въпреки че са непобедени, САЩ изиграха три физически мача срещу Белгия, Пуерто Рико и Китай. Тъй като САЩ са спечелили първото от четирите места на четвъртфиналите, ще бъде интересно да видим как Рийв и нейният екип ще подходят към следващите две предварителни игри.

FIBA.баскетболСАЩ срещу Китай boxscore – FIBA ​​Световно първенство по баскетбол за жени 2022 г. – 24 септември – FIBA.basketball

Въпреки че Китай загуби с двуцифрен резултат от Съединените щати, те все още са топ отбор в група А. В съботния мач Китай изравни САЩ с четири точки в играта за Световната купа. Те записаха средно над 100 точки на мач в първите си два мача срещу Южна Корея и Босна и Херцеговина.

Стартовият гард Мън Ли поведе Китай с 21 точки при загубата от Съединените щати. Центърът на Ню Йорк Либърти Хан Сю добави 12 точки и шест борби.

Треньорът Рийв беше помолен да разсъждава върху подобренията на Китай и се пошегува, че не иска те да се подобряват много повече.

„Аз не съм на тяхна страна и не съм там всеки ден в техните практики и не искам да се подобряват още повече“, пошегува се тя, преди да добави: „Имаме цялото уважение на света към Китай, видяхме ги да растат... това е страхотно време за женския национален отбор. Това е страхотно време. Това е много, много добър отбор.”

Съединените щати, Китай и Белгия вероятно ще бъдат първите три отбора, които ще продължат напред от група А. Това оставя отворено място за Пуерто Рико, Южна Корея или Босна и Херцеговина, за да бъдат четвъртият и последен отбор, който се класира на четвъртфиналите.