Защо феновете на MLS трябва да се борят срещу четвъртфиналите на Шампионската лига на Concacaf

Шампионската лига Конкакаф е белият кит на Мейджър лигата по футбол от създаването си през 2008 г.

Качеството, широчината и видимостта на MLS са нараснали значително оттогава. И все пак най-добрите отбори в лигата многократно са се провалили в опитите си да нарушат доминацията на отборите от мексиканската лига MX в континенталното първенство.

Само четири клуба от MLS дори стигнаха до финала, за последно през 2020 г., когато LAFC падна от Тигрес в афера с един мач на неутрално място, изиграна през декември заради пандемията Covid-19.

Като се има предвид цялата тази безполезност, е дезориентиращо да се смята, че четвъртфиналните мачове в четвъртък могат да завършат с отборите на MLS, които помият съответните си серии, превръщайки последните два кръга от турнира в афера в рамките на лигата.

Ню Йорк Сити влиза във втория етап на Комуникасионес във вторник вечерта, водейки с 2-3. Сиатъл Саундърс и Ню Ингланд Революшън водят с 1-3 пред Мексико в етап 0, а CF Montreal е изправен пред скромния дефицит от 2-1 срещу Круз Азул, който се отправя у дома.

И все пак, евангелистите на MLS, които се надяват на изчистване, вероятно не трябва. Защото претендира за континентално самохвалство за първи път от 2000 г би била пирова победа без мексиканско фолио, осигуряващо опозицията в последните кръгове.

Това, което движи привлекателността на CCL, доколкото тя съществува, е същото съперничество между САЩ (а сега и Канада) срещу Мексико, което движи международната игра в Конкакаф.

Това е причината Liga MX и MLS да се ангажират да създадат Купата на лигата като друго състезание, което поставя лигите в пряка конкуренция всяка година. Това състезание се очаква да се разшири драстично през 2023 г, като всеки клуб от двете лиги се състезава.

Като такъв, примамката на MLS да претендира за континентални права за самохвалство в CCL прави това директно срещу Liga MX и доказва своята стойност не само сред най-добрите си клубове, но и като лига като цяло.

И ако Club Leon, Cruz Azul и Pumas UNAM се разбият тази седмица, ще бъде по-лесно да наречем целия турнир случайност. Най-малкото, който и да спечели титлата от MLS, дори няма да се доближи до най-доброто представяне срещу мексикански клубове в историята на състезанието.

Кошмарният сценарий е, ако Ню Йорк Сити последва триумфа си за Купата на MLS 2021 с короната на CCL 2022, без дори да се изправи срещу враг от Лига MX.

Досега Ситизен са преминали покрай Сантос де Гуапилес от Коста Рика и са в добра форма за своя четвъртфинален етап 2 в Гватемала. Но да кажем, че са стигнали до полуфиналите, след това убият Сиатъл и накрая Нова Англия или Монреал, за да спечелят цялата работа. Какво точно ще докаже това? Че са способни да победят всеки отбор в MLS? Точно това направиха миналата есен.

Сиатъл и Нова Англия ще имат поне една победа над враговете от Лига MX, а Монреал ще има две. Но можете ли наистина да сравните бяганията им с постигнатото от ФК Торонто през 2018 г. или LAFC през 2020 г.?

През 2018 г. Торонто уби UANL Tigres и Club America преди сърцераздирателна загуба на финала от Чивас от Гуадалахара след дузпи. Преди две години LAFC победи трима (!!!) врагове от Лига MX, преди да загуби от Tigres на финала, след като пое по-рано.

Добрата новина - ако искате да я наречете така - е, че историята предполага, че тези сериали далеч не са приключили.

От прилагането на настоящия формат през 2018 г., клубовете от Лига MX имат четири победи и две равенства от 12 гостувания на четвъртфиналната фаза. Всяка победа или равенство за Круз Азул в Монреал ги изпраща на четвъртфиналите.

У дома същите мексикански отбори са безмилостни 10-1-0 (W/L/D) на четвъртфиналите. Четири от тези победи бяха изключени с 3-0, от което се нуждаят Club Leon и UNAM Pumas, за да изпратят поне серията си на дузпи.

Не се заблуждавайте, най-лесният начин за MLS да спечели титлата на CCL би бил да се възползват от благоприятната си позиция сега. И това е много реална възможност.

В цялата лига това би било похвално постижение. Но дали това ще донесе толкова удовлетворение за клуба победител, колкото убийството на мексикански гигант на финала? Дори не е близо.