Кристиано Роналдо е в упадък и наранява Манчестър Юнайтед

В 88th минута от поражението на Манчестър Юнайтед с 3-1 от Астън Вила в неделя Кристиано Роналдо допусна пряк свободен удар с фаул срещу Езри Конса.

Борбата на португалската легенда закъсня и позволи на Вила да загуби повече време, докато се опитваха да осигурят първата си домакинска победа над Юнайтед от 27 години насам.

Роналдо отметна назад рамене и изкрещя към небето от разочарование. Минута по-късно той беше убеден, че Юнайтед трябваше да получи корнер и отново извика от мъка и този път също размаха гневно ръце.

Разочарованието на Роналдо очевидно не беше само от тези две решения срещу него, но и от собствената му намаляваща форма.

Във Вила Парк той отново беше сянка на играча, който беше в разцвета на силите си, но също така и сянка на играча, който беше дори през миналия сезон, когато показа друго до голяма степен анонимно представяне.

Роналдо се радва на невероятна кариера и може да се счита за най-великия играч на всички времена, но той навършва 38 през февруари и започва да изглежда на възрастта си.

Той вече не може да побеждава играчи с хитрост или темпо; той го знае и дори не се опитва да го направи, но през миналия сезон той можеше да се справи със своя интелект, позициониране и клинично завършване, но този сезон изглежда и това го е напуснало.

В последните години от собствената си славна кариера бившият шампион по бокс в тежка категория Майк Тайсън каза: „Побеждавам всеки друг, но не мога да победя Отец Тайм.“

Роналдо избягва Father Time през последните няколко години, продължавайки да бележи с невероятна скорост, но това не може да продължава вечно.

Роналдо отбеляза само един гол във Висшата лига този сезон и като цяло има рекорд от само три гола в 16 мача във всички турнири.

Когато Тайсън започна да приема, че вече не е същият експлозивен боксьор, който беше в младостта си, той също каза: „Чувствах се сякаш съм на 120 години. Свърши се. Не искам да опозоря спорта, който обичам.”

Все още е далеч от това за Роналдо и той все още може да предложи нещо на множество отбори, но вероятно не и като титуляр в отбор с амбиции да завърши в челната четворка на Висшата лига.

Манчестър Юнайтед се бори за голове този сезон, след като отбеляза само 18 в 13 мача от Висшата лига. За сравнение лидерът в лигата Арсенал има 31 гола в лигата, а вторият Манчестър Сити има 39 гола в лигата.

Но Роналдо очевидно не е решението на този проблем и неговият спад от миналия сезон, когато отбеляза 24 гола във всички турнири, става все по-ярък.

През първото полувреме на загубата на Юнайтед от Вила Парк Кристен Ериксен центрира, за да му даде шанс, който би вкарал миналия сезон, но в този случай той успя само да насочи топката право към вратаря на Вила Емилиано Мартинес.

През второто полувреме Роналдо имаше шанс в наказателното поле на Вила и стреля високо над гредата, за да бъде изпълнен със серенада от освирквания на противниковите фенове. Шансът да пресъздаде част от старата си магия със свободен удар също беше пропилян, тъй като той го удари право в стената.

Мениджърът на Манчестър Юнайтед Ерик тен Хаг може съвсем ясно да види упадъка на Роналдо за себе си и избра да започне повечето мачове във Висшата лига без него.

Въпреки това, с контузии на Антони и Джейдън Санчо и Антони Марсиал, който беше достатъчно готов за пейката, той беше принуден да го стартира като титуляр срещу Астън Вила.

Роналдо също започна срещу Реал Сосиедад в четвъртък и въпреки че Юнайтед триумфира с 1-0 с гол, който той помогна да създаде за Алехандро Гарначо, той не успя да намери втория гол, от който се нуждаеха, за да стигнат автоматично до осминафиналите на Лига Европа догодина. Усилията бяха налице, но качеството отсъстваше.

В изненадващ ход Ten Hag назначи Роналдо за свой капитан за мача с Астън Вила, като липсваха Бруно Фернандес и Хари Магуайър, което беше само две седмици след като го отхвърли, след като той отказа да играе срещу Тотнъм.

Но Роналдо не успя да предложи истинско лидерство или дори да играе като пример, тъй като беше твърде погълнат от собствените си разочарования, докато отчаяно търсеше някаква форма.

Би било глупаво да отхвърлим напълно използването на Роналдо в този отбор на Юнайтед, а той все още има способността да оказва влияние и да открива гол, но като цяло сега предлага много по-малко.

Намаляващата мобилност и темпото на Роналдо бяха очевидни през миналия сезон, но той компенсира това със стабилно количество голове, но те също изчезнаха този сезон.