Защо Испания ще се възползва от дългите изтощителни мачове на Катар 2022

Според шефа на съдийството на ФИФА, Пиерлуиджи Колина, огромното количество добавено време в мачовете на Световната купа в Катар 2022 не е „нищо ново“.

„[На последното Световно първенство] в Русия [2018] стана съвсем нормално четвъртият съдия да показва дъската със седем, осем, девет минути на нея,” каза той пред медиите, „препоръчахме на нашите рефери да бъдат много точно при изчисляване на времето, което трябва да се добави в края на всяко полувреме, за да се компенсира времето, загубено поради конкретен вид инцидент.

„Това, което искаме да избегнем, е да имаме мач с 42, 43, 44, 45 минути активна игра. Това не е приемливо. Всеки път, когато има инцидент като лечение на контузия, смяна, дузпа, червен картон или празнуване на гол – искам да подчертая, че това е момент на радост за единия отбор, за другия може би не – но може продължи една или една и половина минути.

„Така че представете си в едно полувреме да има два или три отбелязани гола и е лесно да загубите пет или шест минути и този отбор трябва да бъде компенсиран в края.“

Независимо дали беше необичайно голям брой спирания в началните кръгове на игрите или просто инструкциите на Collina бяха изпълнени с по-голяма степен на прецизност, часовникът беше оставен да работи по-дълго от всякога в тазгодишните игри от груповата фаза.

Да видиш как часовникът удря 100 минути преди беше нещо, което се случваше само ако мачът навлезе в продължения.

Но в Катар 2022 средното време за първите седем мача беше над един век.

Мачовете Англия срещу Иран и Аржентина срещу Саудитска Арабия бяха по-близо до два часа.

Трудно е да се спори, че усилията да се играе повече истински футбол не са за най-доброто и директивата на Колина беше аплодирана от експерти като Джейми Карагър от CBS Sport.

„Наслаждавайки се на количеството време, което се добавя от официалните лица на Световното първенство в Катар през 2022 г.“, написа той в Twitter, „има твърде много губене на време във футбола.“

Въпреки това, ако щяхте да изберете турнир, за да изпробвате това, това издание на шоуто на FIFA изглежда като странна опция.

Зимният график на състезанието означава, че вече мачовете са съкратени и играчите имат по-кратки периоди за възстановяване между игрите.

Не само това, много играчи идват на турнира, без да са имали пауза от местните сезони, които също са имали по-тежки графици от обикновено заради турнира.

Преди началото на Световното първенство FIFPRO, международният синдикат на играчите, който представлява 65,000 XNUMX професионални футболисти по целия свят, предупреждаваше за въздействието върху благосъстоянието на играчите.

Обсъждайки доклад, озаглавен FIFA World Cup 2022: The Player Workload Journey, който предупреждава за потенциала много играчи да бъдат контузени, заместник-генералният секретар Саймън Колосимо каза: „Данните подчертават умственото и физическото напрежение, пред което са изправени много играчи от националния отбор поради претоварен календар на мачовете, който не отчита правилно тяхното здраве и представяне.

„Не се съмнявам, че всеки отбор ще покаже страхотно шоу на Световното първенство въпреки трудните обстоятелства. Въпреки това, всички заинтересовани страни в професионалния футбол трябва да пренасочат своите приоритети, за да гарантират, че играчите ще се възползват от по-балансиран календар и ще могат да се представят на върха си през ключови моменти от кариерата си.

Тъй като директивата показва малко признаци за отпадане, възниква въпросът кой може да се възползва?

Печалбата на Испания

Когато трябва да управлявате 100, а не 90 минути, физическото натоварване, което една страна може да понесе, намалява значително.

По-трудно е да се пресират противниците, които притежават топката, със същата интензивност за този период от време и е забележимо, че докато някои отбори са се опитвали да тормозят отбора с топката, това е било склонно да бъде за контролирани изблици.

„Умората“ беше посочена като фактор от коментатори, анализиращи разочароващите втори мачове на Англия и Уелс.

Въпреки това, една страна се откроява като облагодетелствана от тенденцията за по-дълги игри; Испания.

Под ръководството на Луис Енрике отборът играе със стил, базиран на доминиращо владеене на топката и предаване на опонентите в забрава.

Това беше перфектно демонстрирано при победа със 7-0 над Коста Рика, където отбеляза огромните 81.3%, най-високото ниво в игра на Световно първенство от 1966 г. насам.

Броят на пасовете беше още по-нелеп, Испания завърши 976 подавания, което беше почти десет пъти повече от опонентите си.

Срещу по-силни отбори от Коста Рика бихте си представили, че статистиката ще бъде по-малко едностранчива, но все пак бихте си помислили, че те ще монополизират топката.

С напредването на турнира карането на другия отбор да гони повече топката ще бъде значително предимство, особено ако вече са изразходвали повече енергия от нормалното.

Трябва да се отбележи, че последният път, когато Испания победи, преди повече от десетилетие в Южна Африка, триумфът беше изграден на същите принципи.

Отборът имаше средно 64.5% притежание на топката по пътя към победата, въпреки че само осемте гола често се сравняват по-неблагоприятно с други шампиони.

Но това, което не може да се оспори, беше колко ефективна беше философията за подаването на Тики Така, за да позволи на испанците да доминират в игрите.

Това може да е критичният фактор, за да стигнат отново докрай в Катар.